Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Materiały budowlane

Wzmacnianie i stabilizacja gruntu w budownictwie.

Stabilizacja gruntu w budownictwie technicznym, szczególnie w przypadku budownictwa drogowego i kolejowego odgrywa bardzo istotną rolę. Dzięki dobremu ustabilizowaniu gruntów, zarówno pod nawierzchnią bitumiczną, jak i gruntów wchodzących w skład otaczających drogi i torowiska nasypów, podnosimy żywotność całej infrastruktury. Jest to więc kwestia bardzo ważna i przyczynia się do ograniczenia kosztów eksploatacyjnych, aczkolwiek trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. W celu stabilizacji trzeba bowiem dokonać dodatkowych inwestycji w materiały geosyntetyczne, a następnie poprawnie zabudować je w gruncie.

Zapobieganie erozji poprzez maty antyerozyjne.

Jednym z częstszych problemów w przypadku nasypów wzdłuż dróg i linii kolejowych, jest wypłukiwanie gruntu poprzez opady atmosferyczne. Doprowadza to przede wszystkim do zamulania okolicznej infrastruktury anty deszczowej, studzienek i kratek spływowych, które mają za zadanie odprowadzać wodę z drogi czy też linii kolejowej. W celu zabezpieczenia gruntu przed wypłukaniem stosowane będą maty antyerozyjne typu Polymat. Są to specjalne maty wykonane ze wzmocnionych włókien polipropylenowych, a bardzo dobrych własnościach i parametrach technicznych. Zastosowanie ich na wszelkiego rodzaju stromych zboczach, będzie zapobiegać osuwaniu się humusu oraz roślinności, do czasu prawidłowego ukorzenienia się. Zabudowanie mat antyerozyjnych Polymat nie należy do zadań trudnych, bowiem przez wzgląd na elastyczność, będzie ona precyzyjnie dopasowywać się do podłoża, które w tym przypadku nie musi być nawet równe. Jest to także mata absolutnie nieszkodliwa dla środowiska i odporna na działanie czynników chemicznych oraz biologicznych. Jest dzięki temu trwałym zabezpieczeniem antyerozyjnym.

Pozostałe geosyntetyki do wzmacniania gruntu.

Oczywiście poza wzmacnianiem podłoża w warstwie przygruntowej, możliwe jest także zastosowanie zupełnie innych materiałów geosyntetycznych w celu wzmocnienia i stabilizacji na przykład warstw podbudowy drogowej. W tym celu wykorzystywane są na przykład geosiatki, które zapobiegają przesuwaniu się podbudowy i jej osiadaniu. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, iż nie każda oferta geosyntetyków do wzmacniania gruntu będzie tak samo dobrym rozwiązaniem. Musimy tutaj w pierwszej kolejności starannie sprawdzić, czy dane geosyntetyki będą dobrej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie jedynie ze sprawdzonych już rozwiązań, polecanych przez wielu innych przedsiębiorców budowlanych. Dzięki temu, z całą pewnością w większości przypadków, uda nam się osiągnąć odpowiedni poziom wzmocnienia podłoża, czy też podbudowy. To z kolei przyczyni się do podniesienia poziomu trwałości realizowanych konstrukcji ziemnych i innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *