Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł

Proces brykietowania trocin i innych odpadów drzewnych.

Wszelkiego rodzaju zakłady stolarskie oraz tartaki, każdego dnia wytwarzają ogromne ilości odpadu drzewnego pod postacią wiórów, trocin i zrębków drzewnych, dla których jeszcze do nie dawna trudno było znaleźć jakiś sensowny sposób zagospodarowania. Obecnie jednak tego typu odpad drzewny przetwarzany jest w zakładach brykietowania, na brykiet drzewny, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami spalania, a przy tym jest materiałem opałowym w pełni ekologicznym. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii wytwarzania brykietu drzewnego z odpadów z produkcji tartacznej, bowiem jest to proces stosunkowo ciekawy i warty bliższego poznania.

Wymagania do produkcji brykietu.

Przede wszystkim, aby możliwe było prawidłowe brykietowanie odpadów drzewnych, trzeba będzie przygotować niezbędną infrastrukturę. Najważniejsze będą tutaj odpowiednie zabudowania magazynowe i produkcyjne, które powinny spełniać pewne wytyczne.

  • Magazyny materiałowe – muszą gwarantować pełną izolację od otoczenia i być wyposażone w systemy wentylacji, aby uniemożliwić ewentualne zawilgocenie czy to materiału wsadowego (wióry, trociny, zrębki) czy też gotowego już brykietu drzewnego.
  • Pomieszczenia produkcyjne – także powinny zapewniać odpowiednią ochronę przed wilgocią, aby brykiet nie zawilgocił się podczas procesu produkcji.
  • Maszyny produkcyjne – czyli brykieciarki, które będą dość kosztowne, niemniej jednak nowoczesne maszyny w tym przypadku oferują nam bardzo dobre parametry pracy. Wysoki poziom wydajności, oraz możliwość produkowania brykietów drzewnych w różnych kształtach, począwszy od tradycyjnych kostek, a skończywszy na wałkach.

Przygotowanie produkcji brykietu będzie więc wymagać poniesienia pewnych kosztów. Jednakże w przypadku większych tartaków, gdzie codzienna produkcja generuje duże ilości odpadu, jest to inwestycją całkiem opłacalną, bowiem pozwala nam nie tylko zagospodarować duże ilości odpadu, ale jeszcze wygenerować z nich dodatkowy dochód dla firmy.

Proces produkcji brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny powstaje w procesie brykietowania. Jest to w zasadzie stosunkowo prosty proces, aczkolwiek charakteryzuje się pewnymi wymaganiami. Przede wszystkim, materiał wsadowy musi być suchy. Im bardziej suchy tym lepiej. Maksymalnie, wilgotność materiału wsadowego może wynosić tutaj ok. 8%.

Materiał wsadowy trafia do brykieciarki, gdzie jest prasowany w wysokiej temperaturze pod wpływem wysokiego ciśnienia. W tym etapie z trocin i wiórów wyciskana jest naturalna żywica drzewna, która w tym przypadku stanowi lepiszcze dla brykietu. Dzięki temu nie trzeba stosować żadnych dodatkowych substancji chemicznych, które obniżyłyby tylko wartość opału i podczas spalania generowały zanieczyszczenia.

Jednym słowem sam proces jest stosunkowo prosty, a jedyne o co należy to zadbać, to niska wilgotność. Restrykcyjne podejście do kwestii wilgotności da nam w efekcie końcowy wyrób o wysokiej jakości i bardzo dobrych parametrach spalania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *