Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Materiały budowlane

Geowłóknina filtracyjna oraz jej zastosowanie.

Nowoczesna geowłóknina filtracyjna to jeden z bardziej popularnych jej wariantów, stosowanych obecnie w branży budowlanej. Jest to materiał geosyntetyczny składający się dwóch warstw geowłókniny, wykonanej z mechanicznie wzmacnianych, włókien ciągłych, polipropylenowych. Zapewnia nam bardzo dobre właściwości filtracyjne. Przede wszystkim zaś, jest bardzo odporna na uszkodzenia, bowiem jedna z warstw stanowi w tym przypadku ochronę drugiej, która jest wykorzystywana jako filtr właściwy. W wielu przypadkach więc, geowłóknina filtracyjna będzie jednym z najlepszych rozwiązań, na osiągnięcie trwałej konstrukcji budowlanej.

Gdzie wykorzystywana jest geowłóknina filtracyjna?

Przede wszystkim, trzeba tutaj podkreślić, iż dwuwarstwowa geowłóknina filtracyjna, znajduje swoje zastosowanie w wielu przypadkach. Najczęściej jest ona jednak wykorzystywana tam, gdzie mamy do czynienia z wymogiem doskonałych właściwości filtracyjnych. Najczęściej będą to konstrukcje mające bezpośredni kontakt z wodą, która mogłaby skutecznie wpływać na osłabienie całej konstrukcji. Mamy tutaj wiec na myśli konstrukcje takie jak wały przeciwpowodziowe, czy tez brzegi budowanych zbiorników wodnych. poza tym, geowłóknina filtracyjna będzie stanowić doskonałe wręcz zabezpieczenie konstrukcji brzegów przy odzyskiwaniu lądu, czy też przy regulacji koryt rzecznych. Jest to więc materiał przeznaczony raczej do bardzo specjalistycznych zastosowań, przy stosunkowo kosztownych inwestycjach.

Podstawowe funkcje geowłókniny filtracyjnej.

Możemy tutaj wyróżnić trzy zakresy funkcjonalności, jakimi charakteryzuje się geowłóknina filtracyjna. Są to po kolei następujące funkcje:

  • Filtracja – zatrzymywanie drobnych cząstek gruntu przy zachowaniu pełnej przepuszczalności dla wody. Konstrukcja nie ulega wypłukiwaniu, czy też zamulaniu (w przypadku systemów drenażowych).
  • Separacja – skuteczne oddzielenie od siebie różnych warstw gruntu w kontakcie z wodą. Idealne rozwiązanie dla systemów drenażowych, gdzie żwir jest perfekcyjnie oddzielony od podłoża, co zapewnia skuteczność odprowadzania wody przez system drenażowy.
  • Drenaż – zapewnia doskonałe warunki odprowadzania wody czy też innych płynów w swojej płaszczyźnie w kierunku odpływu z systemu drenażowego.

Poza tym, warto podkreślić, iż geowłóknina filtracyjna jest dostępna w wielu wariantach wymiarowych, toteż jej dopasowanie do konkretnych zastosowań, nie powinno stwarzać większych trudności.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż dwuwarstwowe geowłókniny filtracyjne stanowią bardzo popularny typ materiałów geosyntetycznych. Stosowane są w wielu sytuacjach, przede wszystkim zaś tam, gdzie mamy do czynienia z konstrukcjami narażonymi na działanie wody. W tym zaś przypadku geowłóknina filtracyjna, skutecznie zabezpiecza konstrukcję przed jej wypłukiwaniem pozwalając na swobodny przepływ wody, a jednocześnie zatrzymując najdrobniejsze fragmenty gruntu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *