Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Materiały budowlane

Geosyntetyki oraz ich połączenia.

Już od dłuższego czasu w budownictwie technicznym, wykorzystywane są nowoczesne materiały geosyntetyczne, dzięki którym nowo budowane drogi, składowiska, czy też zbiorniki wodne, mogą charakteryzować się większym poziomem wytrzymałości i trwałości. Obecnie jednak pojawiają się jeszcze geokompozyty, czyli połączenie kilku geosyntetyków w jeden w celu wykorzystania właściwości każdego z nich w danym zakresie. warto tutaj przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, bowiem zapewniać nam one będą znaczny wzrost wytrzymałości budowanych konstrukcji, oraz odporności na działanie czynników pogodowych, mechanicznych oraz chemicznych.

Czym są geokompozyty i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Geokompozyty to nowoczesne materiały geosyntetyczne, będące połączeniem wielu różnych geosyntetyków, dzięki czemu mogą charakteryzować się lepszymi właściwościami fizyko chemicznymi. Chodzi tutaj głównie o to, iż geokompozyt będzie mieć w sobie właściwości wszystkich geosyntetyków wykorzystywanych do jego konstrukcji. Wyróżnić możemy kilka typów geokompozytów, z czego zdecydowanie najczęściej wykorzystywane są:

  • Geokompozyty do gruntu – charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i wyśmienitą zdolnością odprowadzania wody w swojej płaszczyźnie. Wykorzystywane do zbrojenia gruntów spoistych, gdzie wspomagają wzrost wytrzymałości na ścinanie poprzez swoje dobre właściwości drenażowe. Dodatkowo mogą pełnić funkcję separacyjną, do zastosowania przy separacji gruntów grubo i drobnoziarnistych.
  • Geokompozyty do warstw bitumicznych – wykorzystywane w przypadku naprawy i renowacji warstw nawierzchni bitumicznych. Perfekcyjnie sprawdzają się w efektywnej naprawie spękanych warstw nawierzchni drogowych na stabilnym podłożu. Charakteryzują się dobrymi właściwości uszczelniającymi, a jednocześnie gwarantują bardzo dobre połączenie ze sobą sąsiadujących warstw. Ich zastosowanie prowadzi do wyraźnego obniżenia poziomu spękań nawierzchni bitumicznej.
  • Geokompozyty w budownictwie hydrotechnicznym – wykorzystywane w przypadku budowy wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Do ich konstrukcji wykorzystywana jest przede wszystkim geowłóknina z włókien ciągłych, w stu procentach polipropylenowa. Są tutaj zastosowane dwie warstwy mechanicznie wzmacniane geowłókniny. W tym szczególnym przypadku jedna warstwa geowłókniny stanowi filtr, a drugi jest jego ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi. Stosowane są do wszelkiego rodzaju zabezpieczenia brzegów rzek, sztucznych zbiorników wodnych, w przypadku odzyskiwania lądu, czy tez w budowie wałów przeciwpowodziwocyh.

Podsumowanie

Generalnie rzecz biorąc, można tutaj powiedzieć, iż geokompozyty, to wyjątkowo nowoczesne materiały geosyntetyczne, które pozwalają nam osiągnąć jeszcze lepsze parametry techniczne w budownictwie przemysłowym, drogowym i hydrotechnicznym. Dzięki temu tez, budowane drogi, wały rzeczne, czy tez zbiorniki wodne, będą charakteryzować się o wiele większym poziomem trwałości niż w przypadku braku zastosowania geokompozytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *