Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

wykorzystanie promieniowania UV
Przemysł

Wykorzystanie promieniowania UV w przemyśle.

W ciągu ostatnich lat, wykorzystanie promieniowania UV w przemyśle, systematycznie rosło. Obecnie zaś, stoi na bardzo wysokim poziomie. Wynika to z faktu tego, iż mamy do czynienia z ciągłym rozwojem tej technologii. Dzięki temu zaś, promieniowanie UV może być z powodzeniem wykorzystywane w coraz szerszym spektrum zastosowań.

Gdzie wykorzystanie promieniowania UV przynosi największe korzyści?

Należy tutaj przede wszystkim wyszczególnić przypadki, w których wykorzystanie promieniowania UV przynosi konkretne korzyści. A jest ich stosunkowo sporo, bowiem jest to technologia, która zapewnia rzeczywiście wymierne korzyści w wielu branżach. Obecnie zdecydowanie najbardziej, spopularyzowane jest jego wykorzystanie w następujących branżach:

  • Przemysł – w tym przypadku wykorzystanie promieniowania UV pozwala na zastosowanie nowoczesnych klejów, utwardzanych promieniowaniem UV. Możliwe jest znaczne skrócenie czasu utwardzania spoiny, co przekłada się na konkretne, wymierne korzyści finansowe.
  • Lakiernictwo – dzięki promieniowaniu UV, można wyraźnie skrócić czas utwardzania powłok lakierniczych. Przyspiesza to cały proces technologiczny, generując konkretne zyski.
  • Poligrafia – wykorzystanie promieniowania UV w tym zakresie, pozwala na uszlachetnianie i utrwalanie druku. Jest on trwalszy i bardziej odporny na działanie warunków fizycznych, wody, czy też promieniowania słonecznego.
  • Sterylizacja wody – promieniowanie UV pozwala na szybsze i bardziej efektywne uzdatnianie wody. Najczęściej jest to wykorzystywane w stacjach uzdatniania wody basenowej, ale także w przypadku uzdatniania wody pitnej.

To oczywiście nie wszystkie możliwości, w których promieniowanie UV przynosi konkretne korzyści. Znajdziemy jeszcze wiele innych zastosowań tej technologii. Te zaś, wyszczególnione powyżej, są zdecydowanie najbardziej popularne.

Prawidłowe wykorzystanie promieniowania UV.

Aby jednak wykorzystanie promieniowania UV przynosiło konkretne korzyści, musimy umiejętnie wykorzystać tę technologię. Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, iż poszczególne urządzenia UV muszą być prawidłowo dobrane do konkretnego zastosowania. W każdym bowiem przypadku, będziemy potrzebować innego natężenia promieniowania UV. Do każdego zastosowania, trzeba będzie także zastosować promienniki o różnej powierzchni naświetlania. Poza tym, należy też stale monitorować czas pracy poszczególnych lamp UV. Każda z nich ma bowiem określoną ilość roboczogodzin, po upływie których, powinna trafić na serwis, celem sprawdzenia jej stanu technicznego.

W tej technologii ważne jest, aby naświetlanie odbywało się zawsze w pełni sprawną lampą, na jej pełnej mocy. W przeciwnym razie, nie będzie możliwe osiągnięcie pełnej wydajności danego procesu technologicznego.

Podsumowanie.

Trzeba więc powiedzieć, iż wykorzystanie promieniowania UV we współczesnym przemyśle stoi na bardzo wysokim poziomie. Dzieje się tak dzięki realnym korzyściom, jakie wnosi ta technologia. W zdecydowanej większych przypadków jej wykorzystania, możemy liczyć na przyspieszenie przebiegu poszczególnych procesów, czy też podniesienie poziomu ich efektywności. To zaś, zawsze przekłada się na konkretne korzyści finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *