Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

żylaki
Zdrowie

Żylaki, przyczyny ich powstawania oraz leczenie.

Żylaki to przede wszystkim problem estetyczny, aczkolwiek musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż mogą one stanowić również zagrożenie dla naszego życia. Przede wszystkim więc, nie możemy tego problemu bagatelizować. Jeśli tylko zauważymy pierwsze zmiany chorobowe w okolicy kostek, warto jak najszybciej wybrać się do lekarza celem przeprowadzenia odpowiednich badań, aby zdiagnozować przyczynę i ustalić przebieg skutecznego leczenia.

Skąd biorą się żylaki?

Przede wszystkim skłonność do powstawania żylaków ma podłoże genetyczne. Może być ona dziedziczona zarówno rodzicach, jak i po dziadkach. Jeśli więc mamy w rodzinie, w poprzednich pokoleniach osoby cierpiące na żylaki, to jest duże prawdopodobieństwie, iż odziedziczyliśmy tę samą skłonność. Tutaj zaś, pojawiają się czynniki aktywujące problem, takie jak chociażby niezdrowy tryb życiu, brak aktywności fizycznej, czy też niewłaściwy sposób odżywiania.

Czym są żylaki?

Są one efektem niewydolności żylnej. Powstają poprze nadmierne, nieprawidłowe poszerzanie i wydłużanie się żył. Na chwilę obecną jest to choroba występująca bardzo często. Już ce trzecia kobieta i co piąty mężczyzna w wieku powyżej 45 lat, cierpi na żylaki.

Żylaki powstają na skutek uszkodzonych lub nieprawidłowo pracujących zastawek żylnych. Są one odpowiedzialne za niedopuszczenie do cofania się krwi w dół, w kierunku nóg. Jeśli nie pracują prawidłowo, krew może się cofać, a w wyniku tego, wzrasta jej ciśnienie w żyłach, skutkiem czego coraz silniej naciska na ściany żył w nogach. Te z kolei ulegają wydłużeniu i poszerzaniu, ale nie są w stanie powrócić do swojego pierwotnego kształtu. Z czasem skóra nad żylakami staje cienka i napięta, a żylaki są widoczne pod nią jako kręta, niebieska linia.

Najczęstsze objawy żylaków.

Jednym z pierwszych objawów może być uczucie ciężkich nóg i opuchniętych kostek. Jest to tak zwany okres przedżylakowy, który najczęściej jest przez nas bagatelizowany. Warto zwrócić uwagę i obrzęk nóg będzie się nasilać po ciepłej kąpieli lub w okresie menstruacji u kobiet.
Kolejnym z objawów może być chromanie żylne czyli dotkliwy ból w nogach pojawiający się w wyniku większego wysiłku statycznego, czyli długiego siedzenia bądź stania w jednej pozycji. Jest to etap choroby żylakowej, który może trwać nawet wiele lat.

W miarę powiększania się żylaków, pojawiają się coraz silniejsze bóle i skurcze nóg, nie ustępujące nawet po wypoczynku. Można także zauważyć miękkie uwypuklenia znikające w momencie trzymania nóg uniesionych do góry.

Z czasem nad kostkami skóra twardniej do tego stopnia, iż przypomina wręcz korę drzewa. Jest to tak zwana twardzina. Mogą pojawiać się owrzodzenia podudzi wzdłuż zmienionych chorobowo żył, otwierają się także trudno gojące się i bardzo bolesne rany. Brak jakiegokolwiek ich leczenia może prowadzić do poważnych komplikacji w wyniku zakażenia całego organizmu.

Leczenie żylaków.

Skuteczne leczenie żylaków, to przede wszystkim zapobieganie ich pojawianiu się. Może to osiągnąć stosując odpowiednie rozwiązania w zakresie naszego trybu życia, aktywności fizycznej oraz naszej diety. Najważniejsze czynniki, które pozwolą nam minimalizować ryzyko wystąpienia żylaków przedstawiają się następująco:

  • Unikanie długotrwałego przebywania w tej samej pozycji siedzącej bądź stojącej. Warto co jakiś czas się ruszyć, zrobić kilka przysiadów a przede wszystkim unikać zakładania nogi na nogę.
  • Odpoczywanie z nogami uniesionymi do góry co ułatwi odpływ krwi z żył nóg
  • Zmienny prysznic z rana i wieczorem. Najpierw ciepły a potem zimny, a no koniec znów ciepła. Prysznic ciepły powinien być dwu lub trzykrotnie dłuższy niż zimny.
  • Rezygnacja z palenia papierosów, gdyż nikotyna wpływa na zwężenie oraz zwapnienie żył.
  • Rezygnacja z sauny, gorących kąpieli, opalania się, czy stosowania gorącego wosku do depilacji.
  • Zwiększenie aktywności fizycznej. Zalecane są jazda na rowerze, bieganie czy też pływanie, zaś niewskazane będą narty, jazda konna, wioślarstwo, tenis a szczególnie podnoszenie ciężarów.
  • Wygodne buty z szerszymi noskami i niezbyt wysokim obcasem
  • Rezygnacja z obcisłej bielizny.
  • Odpowiednio dobrane zioła na żylaki wprowadzone do codziennej diety, które usprawnią pracę zastawek żylnych.

Podsumowanie.

Ogólnie można powiedzieć, iż żylaki stanowią bardzo poważny problem, aczkolwiek jest on w pełni uleczalny. Możemy skutecznie pozbyć się żylaków, choć w skrajnych przypadkach niezbędne może się okazać nawet interwencja chirurgiczna. Jeśli jednak uświadomimy sobie skalę problemu i wdrożymy odpowiednie rozwiązania do naszego codziennego życia, to żylaki raczej przestaną być dla nas poważniejszym zagrożeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *