Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Różaneczniki w przydomowym ogrodzie.

Jednym z lepszych rozwiązań poprawiających znacznie estetykę każdego przydomowego ogrodu jest nasadzenie krzewów z rodziny Rhododendron, czyli Różaneczników oraz Azalii. Krzewy te są stosunkowo mało wymagające w zakresie przygotowania stanowiska, oraz pielęgnacji, zaś estetyczne ich walory stoją na bardzo wysokim poziomie. W związku z powyższym warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom związanym z uprawą Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, aby zapewnić sobie podniesienie ich poziomu estetyki, a co najważniejsze, nie napracować się przy tym nazbyt mocno.

Przygotowanie stanowiska do uprawy Różaneczników.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, iż Różaneczniki wymagają od nas starannego podejścia do przygotowania stanowiska. W naturalnym środowisku, czyli w górzystych rejonach Azji, czy też Ameryki Północnej, wybierają one stanowiska zacienione i osłonięte od wiatru. Bardzo często w sąsiedztwie większych drzew, które zapewniają cień i ochronę od wiatru. Lubią także stosunkowo duży poziom wilgotności. Najlepszym więc stanowiskiem dla naszych Różaneczników będzie sąsiedztwo sosen, których głęboki system korzeniowy nie będzie negatywnie oddziaływać na płytki system korzeniowy Różaneczników, a jednocześnie zapewnią one odpowiedni poziom zacienienia i osłonięcia od wiatru. Warto także przemyśleć budowę małej sadzawki w pobliżu stanowisk do Różaneczników, gdyż będzie ona skutecznie podwyższać wilgotność najbliższego otoczenia, co rośliny te bardzo lubią.

Przygotowanie gleby do nasadzenia Różanecznika.

To bardzo istotny element, bowiem każdy Różanecznik wymaga gleby o kwaśnym odczynie pH, oscylującym w granicy 5-6,5. Niestety taka gleba raczej nie będzie występować w naszym ogrodzie samoczynnie, toteż naszym obowiązkiem będzie jej staranne przygotowanie. Można to osiągnąć poprzez zmieszanie w równych proporcjach nie odkwaszonego torfu, kory sosnowej, oraz kompostu bądź gleby ogrodniczej. Tak przygotowaną mieszanką następnie należy wypełnić dołek, który powinien mieć wymiary dwa razy głębsze od wielkości bryły korzeniowej, oraz cztery razy od niej szersze.

To w zasadzie wszystko co najważniejsze w zakresie uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, bowiem potem wystarczy już tylko zadbać o prawidłowe nawodnienie stanowiska. Można także okresowo zasilać glebę odpowiednim nawozem. Pamiętać trzeba także o tym, aby przed nastaniem zimy obficie podlać nasze Różaneczniki, bowiem musza one odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego, jeśli na przyszły rok chcemy cieszyć się przepięknymi kolorami oraz zapachami w naszym ogrodzie.

Reasumując, Różaneczniki to rośliny stosunkowo proste do uprawy, nie wymagające żadnej szczególnej wiedzy oraz umiejętności ogrodniczych. Kilka prostych zasad, których przestrzeganie będzie łatwe, nie powinno stanąć na przeszkodzie temu, aby Różaneczniki zakwitły także w naszym przydomowym ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *