Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Zdrowie

Podwyższony cholesterol. Jak walczyć z chorobą?

Cholesterol dzielimy przede wszystkim na dobry i na zły. Jest to związek chemiczny występujący w tkankach oraz osoczu krwi, który dodatkowo jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nadmierne stężenie cholesterolu jest bardzo poważną dolegliwością która prowadzi w większości przypadków do powaznych chorób układu naczyniowego. Warto tutaj jednak pamiętać, iż to podwyższony cholesterol jest problemem. On sam jest produkowany w pewnych ilościach w naszym organizmie i okazuje się być niezbędnym do produkcji witaminy D3, hormonów nadnerczy czy też hormonów płciowych. Trzeba więc powiedzieć jasno, iż dopiero podwyższony cholesterol jest problemem. Sam w sobie jest niezbędny i jego pewne ilości muszą występować w organizmie.

Czym jest podwyższony cholesterol?

Przede wszystkim, warto sobie uściślić pojęcie cholesterolu całkowitego. Składa się na nieco cholesterol LDL (zła frakcja) i HDL (dobra frakcja). Łącznie jest to po prostu cholesterol całkowity. Dla nas, najważniejszą jest właśnie zła frakcja czyli cholesterol LDL. Jego podwyższony poziom prowadzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych. Przekłada się na utrudnienie przepływu krwi, i zmniejsza jej ilość. Prowadzi to także do niedoboru tlenu w organizmie przez wzgląd na mniejszy przepływ krwi przez cały organizm. Podwyższony cholesterol LDL będzie więc prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia udaru mózgu, czy też zawału serca.

Jak nie doprowadzić do hipercholesterolemii?

Na chwilę obecną, z przeprowadzonych badań wynika, iż mamy 7 czynników wpływających na podwyższony cholesterol, a dwa z nich są od nas absolutnie niezależnie. Są to nasze geny oraz metryka. Możemy więc mieć genetyczne skłonności do tego typu dolegliwości. Podatność na podwyższony poziom cholesterolu rośnie też wraz z naszym wiekiem. Pozostałe pięć przyczyn, jest jak najbardziej od nas zależnych i możemy je minimalizować poprzez prowadzenie prawidłowego trybu życia. W tym celu przede wszystkim musimy unikać: otyłości, palenia tytoniu, nadmiernego stresu, czy też braku aktywności fizycznej. Zdrowszy tryb życia przyczyni się do ograniczenia ryzyka wystąpienia hipercholesterolemii, a jednocześnie poprawi nasz komfort życia na wielu innych płaszczyznach. Warto więc przeanalizować swoje zwyczaje i po prostu pewne z nich zmienić, skorygować. Tak aby nasz tryb życia był po prostu o wiele zdrowszy i bezpieczniejszych dla naszego zdrowia.

Podsumowanie

Ostatecznie, podwyższony cholesterol możemy jak najbardziej leczyć. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym zakresie wszelkiego rodzaju naturalne terapie ograniczające cholesterol. Leczenie farmakologiczne powinno być stosowane w ostateczności. Najlepsze rezultaty osiągniemy wdrażając do swojego życia więcej aktywności fizycznej, jak również zmiana pewnych nawyków żywieniowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *