Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ubezpieczenia

Polisa ubezpieczenia zabudowań rolniczych.

Prawidłowo dobrana polisa ubezpieczenia zabudowań rolniczych, stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń gospodarstw rolnych. W niektórych przypadkach, opisanych dokładnie w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku, o ubezpieczeniach obowiązkowych, polisa ubezpieczenia zabudowań rolniczych jest obowiązkowa do wykupienia. Powiemy sobie o tym nieco szerzej w dalszej części niniejszego tekstu. Tutaj warto jeszcze tylko wspomnieć, iż nie jest to jedyne ubezpieczenie obowiązkowe, bowiem, jeśli rolnik będzie podlegać pod ubezpieczenia obowiązkowe, to będzie musiał wykupić jeszcze polisę ubezpieczenia OC dla rolnika.

Przed czym chroni rolnika polisa ubezpieczenia zabudowań rolniczych?

To podstawowe pytanie, na które należy sobie odpowiedzieć. W końcu, jeśli mamy już wykupić ubezpieczenie budynków rolniczych i wydać kilkaset złotych rocznie, to warto wiedzieć, przed jakimi zagrożeniami będzie nas to chronić. W tym przypadku, ustawa precyzuje także i to zagadnienie. Wśród zdarzeń, przed którymi chroni polisa ubezpieczenia zabudowań rolniczych, możemy znaleźć zdarzenia takie jak:

 • powódź,
 • huragan,
 • podtopienie,
 • deszcz nawalny,
 • pożar,
 • eksplozja,
 • osunięcie się ziemi,
 • tąpnięcie,
 • uderzenie pioruna,
 • gradobicie,
 • lawina,
 • upadek statku powietrznego.

Jest to więc całkiem pokaźna lista zdarzeń losowych, w wynik których może dochodzić do zniszczeń w zabudowań rolnych, w które objęte są ubezpieczeniem. Posiadając właściwą polisę ubezpieczenia zabudowań rolniczych, w powyżej przytoczonych sytuacjach, można liczyć na wypłatę odszkodowania, które pozwoli na pokrycie strat, a tym samym na odbudowę gospodarstwa i powrót do normalnego funkcjonowania.

Kiedy wykupienie polisy ubezpieczenia zabudowań rolniczych staje się obowiązkowe?

W niektórych okolicznościach, co jest dokładnie określone w przytoczonej wcześniej ustawie, rolnik będzie zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC, oraz polisy ubezpieczenia zabudowań rolniczych. Dzieje się tak w przypadku, kiedy rolnik jest osobą fizyczną, prowadzi gospodarstwo o łącznej powierzchni upraw rolnych przekraczającej 1 hektar, oraz przynajmniej w części rozlicza się przy pomocy podatku rolnego. Jeśli nie spełnia którejkolwiek z powyższych przesłanek, nie będzie podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze. Co oczywiście nie znaczy, iż nie powinien wykupić odpowiedniego ubezpieczenia.

Podsumowanie.

Niezależnie od tego czy jest na rolnika nałożony taki obowiązek czy też nie, dobra polisa ubezpieczenia zabudowań rolniczych, stanowi poważne zabezpieczenie gospodarstwa przed całkowitym bankructwem. W wyniku różnych zdarzeń losowych może dojść nawet do tak poważnych uszkodzeń w zabudowie, iż dalsze funkcjonowanie gospodarstwa stanie się absolutnie niemożliwe. Dlatego też warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie, aby w każdych okolicznościach mieć gwarancję bezpieczeństwa i wypłaty odszkodowania z tytułu poniesionych strat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *