Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Na czym polega wytłaczanie tworzyw sztucznych?

Wytłaczanie tworzyw sztucznych jest procesem, w którym otrzymujemy gotowe wyroby lub półwyroby, mogą to być profile, płyty lub filia, wykonane z plastycznych polimerów. Aby mogły powstać gotowe produkty najczęściej stosuje się takie tworzywa jak granulat, proszek, płatki lub wiórki.

Wytłaczanie tworzyw sztucznych – etapy

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych można powielić na kilka etapów:

  • Etap 1 – formowanie – plastyczny materiał poddaje się działaniu dużego ciśnienia wytłaczarki, następnie, za sprawą ustnika, nadawany jest pożądany kształt. Formowanie z czystych polimerów jest możliwe dzięki wytłaczarkom ślimakowym, ale tworzywa wrażliwe na temperaturę, np. PVC są formowane w wytłaczarkach dwuślimakowych lub planetarnych;
  • Etap 2 – mieszanie – wytłaczanie tworzyw sztucznych nie może odbyć się bez mieszania. Najlepszymi urządzeniami są wytłaczarki dwuślimakowe przeciwbieżne, ale z powodzeniem można również zastosować mieszalniki lub walcarki. Zasada ich działania wygląda następująco: załadowanie – mieszanie – odbieranie materiału – czyszczenie. Jest to proces cykliczny, który często stosuje się w laboratoriach i innych miejscach, gdzie wydajność nie jest zbyt duża, głównie kilka kilogramów na dobę. W przypadku większych wydajności, np. w przemyśle, wytłaczarki pracują w sposób ciągły;

Proces mieszania można podzielić na mieszanie ścinające i rozprowadzające. Pierwsze wiąże się z przyspieszeniem procesu uplastyczniania tworzywa, a drugie z homogenizacją składu i temperatury.

Jakie są rodzaje wytłaczarek i jak są zbudowane?

Wytłaczacie tworzyw sztucznych nie było by możliwe bez specjalistycznych urządzeń, jakimi są wytłaczarki. Typowa, jednoślimakowa wytłaczarka zbudowana jest z:

  • zasobnika, ślimaka, cylindra, elementów grzejnych i chłodzących, stanowiących układ uplastyczniający;
  • głowicy na końcu, której znajduje się ustnik, będący elementem układu formującego;
  • silnika i przekładni, czyli układu napędowego;
  • układu sterowania

Wytłaczanie tworzyw sztucznych jest możliwe dzięki wytłaczarkom, które w zależności od różnych kryteriów, możemy podzielić na wytłaczarki klasyczne i szybkobieżne, a także na wytłaczarki z centralnym ślimakiem lub bez niego. Obecnie coraz popularniejsze stają się rozwiązania specjalistyczne, które wypierają te uniwersalne. Chodzi tu głównie o maszyny, których przeznaczeniem jest wytłaczanie tworzyw sztucznych w celu uzyskania konkretnego wyrobu. Takie rozwiązania są zdecydowanie bardziej wydajne.

Jak przebiega wytłaczanie tworzyw sztucznych?

Najczęściej używa się polimerów w postaci granulatu lub proszku, który trafia do zasobnika wytłaczarki, skąd podajniki ślimakowe transportują tworzywo do cylindra. Następnie dochodzi do ogrania materiału, który albo ulega stopieniu albo homogenizacji. W kolejnym etapie następuje formowanie.

Podsumowanie

Dzięki specjalistycznym urządzeniom wytłaczanie tworzyw sztucznych jest procesem w pełni zautomatyzowanym. Sprawia to, że produkcja polimerów jest niezwykle wydajna, ale także stosunkowo szybka i prosta. W czasach, kiedy tworzywa sztuczne są wszechobecne proces ich powstawania musi być zoptymalizowany .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *