Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł

Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Wśród technologii łączenia ze sobą różnych elementów, jedną z ciekawszych na chwilę obecną jest bez wątpienia klejenie przy zastosowaniu klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Co prawda w dalszym ciągu najpopularniejsze jest w naszym kraju spawanie i kogo by nie spytać to wymieni je na pierwszym miejscu, niemniej jednak klejenie w tym wydaniu ma liczne zalety, które coraz częściej przemawiają do przedsiębiorców i projektantów nowoczesnych linii technologicznych. Przyjrzyjmy się wobec tego tej technologii nieco bliżej, aby lepiej poznać zalety klejenia z utwardzaniem UV, oraz sprawdzić w jakich okolicznościach będzie to rozwiązaniem idealnym.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV w liniach produkcyjnych.

Zdecydowanie najczęściej tego typu technologia klejenia wykorzystywana jest w nowoczesnych liniach produkcyjnych w branży elektronicznej czy też elektrotechnicznej. Tutaj mamy najczęściej do czynienia z koniecznością łączenia ze sobą różnych elementów. Odpowiednio przygotowane linie produkcyjne pozwalają nam w pierwszej kolejności przygotować odpowiednio dużą ilość elementów do klejenia, a następnie poprzez przemysłowe promienniki UV do utwardzania klejów, dokończyć proces klejenia w jednym, stosunkowo krótkim etapie. Oczywiście bardzo ważne będzie to, w jaki sposób wcześniej przygotowane będą powierzchnie do klejenia, gdyż od tego w dużej mierze zelżona będzie jakość samych połączeń. Sam promiennik UV także będzie mieć wieli wpływ na jakość, bowiem w procesie utwardzania najważniejszy jest jego równomierny przebieg. w przypadku nierównomiernego utwardzania, będzie dochodzić do naprężeń osłabiających samą spoinę jak również materiały ze sobą łączone.

Zalety stosowania klejów utwardzanych UV.

Wykorzystanie technologii klejenia z zastosowaniem klejów utwardzanych UV, niesie za sobą stosunkowo sporo zalet. Najważniejsze będzie tutaj to, iż osiągamy tym sposobem trwałą i solidną spoinę, odporną na działanie czynników chemicznych i mechanicznych. Niemniej jednak mamy tutaj także do czynienia z zaletami czysto technologicznymi. Dobre jakościowo, przemysłowe urządzenia UV do utwardzania klejów będą zapewniać sprawny i szybki proces utwardzania klejów, co skraca znacznie cały proces technologiczny w danym przypadku. w zasadzie, w najmniejszych przypadkach wystarczające będzie kilkanaście sekund, aby osiągnąć pełne utwardzenie spoiny klejowej, wobec czego proces jest bardzo szybki. Koszty samego kleju czy też jego utwardzania nie będą należały tutaj do zbyt wygórowanych, co także należy zaliczyć do niewątpliwych zalet tej technologii. Jednym słowem można powiedzieć, iż klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniami UV, jest technologią bardzo korzystną i gwarantującą bardzo dobre warunki do zastosowania w zaawansowanych liniach produkcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *