Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Azalie i Różaneczniki w przydomowym ogrodzie.

Wśród wielu różnorodnych rozwiązań, mających za zadanie podniesienie poziomu estetyki w naszym przydomowym ogrodzie, jednym z bardziej interesujących, może się okazać nasadzenie Różaneczników oraz Azalii. Są to wieloletnie krzewy z rodziny Rhododendron, które może i mają pewne wymagania w zakresie przygotowania uprawy, niemniej jednak potem, pozostają praktycznie bezproblemowe. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej wszystkim, podstawowym założeniom związanym z uprawą Azalii i Różaneczników w naszych ogrodach, aby nie było żadnych niespodzianek. A trzeba przyznać, iż jest na co zwrócić uwagę, podczas planowania ogrodu z Azaliami i Różanecznikami.

Dobór odpowiednich odmian.

Pierwszą kwestią będzie tutaj rzecz jasna znalezienie odpowiednich odmian, które będą mogły być uprawiane w naszej strefie klimatycznej, bezpośrednio w ogrodach. Musimy pamiętać, iż Azalie i Różaneczniki, pochodzą z wysokich partii górskich Japonii, czy też ameryki południowej, toteż nasza strefa klimatyczna, raczej nie będzie należeć do najlepszych rozwiązań. Jednakże, znajdziemy stosunkowo sporą grupę tych krzewów, które będą radzić sobie z mrozami sięgającymi poziomu 20-30 stopni poniżej zer i to są odmiany, którymi powinniśmy się zainteresować. W zasadzie to każdy dobry dostawca Azalii powinien nam udzielić podstawowych informacji na temat każdej dystrybuowanej przez siebie odmiany, a co za tym idzie, powinniśmy w tym zakresie, podstawowych informacji szukać u sprzedawcy. Oczywiście zawsze jest jeszcze inne źródło wiedzy, czyli Internet, w którym także znajdziemy większość niezbędnych dla nas informacji, na temat poszczególnych odmian i ich warunków uprawy, oraz wytrzymałości na niskie temperatury.

Przygotowanie uprawy.

Niezależnie od dobranych odmian, musimy także pamiętać, iż wszystkie Rhododendrony będą tutaj mieć zbliżone wymagania co do doboru stanowiska i przygotowania gleby do uprawy. Okazuje się, iż rośliny te uwielbiają wręcz glebę lekko zakwaszoną, na poziomie pH 5-6,5, toteż warto odpowiednio przygotować sobie mieszankę gleby i dokładnie ją pod tym kątem przemierzyć. Najlepszym rozwiązaniem w tym zakresie jest mieszanka trzech składników czyli kory sosnowej, nie odkwaszanego torfu, oraz ziemi ogrodniczej, zmieszanych ze sobą w równych proporcjach. Oczywiście warto jeszcze dodatkowo sprawdzić poziom pH, aby nie był za wysoki ani też za niski.

Jeśli zaś chodzi o dobór stanowiska pod uprawę różaneczników i azalii, to przede wszystkim musimy pamiętać, o jego zacienieniu i może nawet pewnym poziomie wilgotności. Rozwiązaniem wręcz idealnym zdaje się tutaj być wykorzystanie sąsiedztwa większych drzewek i krzewów ozdobnych, przy czym muszą one jednak różnić się systemem korzeniowym od naszych Różaneczników i Azalii, aby nie wpływały negatywnie na ich rozwój, podbierając wszystkie substancje odżywcze i wodę z gleby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *