Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ekologia

Ekologiczny brykiet drzewny. Jego produkcja i spalanie.

Obecnie, wśród materiałów opałowych, zdecydowanie coraz większa popularnością cieszy się ekologiczny brykiet drzewny, wytwarzany przede wszystkim z odpadów drzewnych z produkcji tartacznej i stolarskiej. Jest to doskonały materiał opałowy, charakteryzujący się dobrymi parametrami technicznymi, oraz niskim poziomem emisyjności. Chodzi tutaj zarówno o bardzo szkodliwy dla klimatu dwutlenek węgla, jak i o niebezpieczne dla nas pyły zawieszone. Wdrażając w swoich domach ogrzewanie kotłem na zgazowywanie drewna, w którym można spalać ekologiczny brykiet drzewny, przyczyniamy się więc do poprawy klimatu i stanu środowiska. Warto jednak przyjrzeć się kwestiom tego, jak jest on wytwarzany, oraz w jakich warunkach powinien być spalany.

Jak wytwarzany jest ekologiczny brykiet drzewny?

Aby wyprodukować ekologiczny brykiet drzewny, niezbędna jest odpowiednia infrastruktura maszyny do produkcji brykietu, oraz materiał wsadowy, czyli odpowiedniej klasy surowiec. Każdy z tych trzech elementów jest szalenie istotny, aby ostatecznie osiągnąć brykiet drzewny o dobrym parametrach technicznych.

  • Infrastruktura – niezbędne pomieszczenia, gwarantujące możliwość magazynowania zarówno surowca jak i gotowego wyrobu w warunkach bezpiecznych od wilgoci.
  • Maszyny do produkcji brykietu – profesjonalne brykieciarki o wysokiej wydajności i jakości produkcji. Obecnie bardzo popularne są tutaj brykieciarki produkcji firmy Briklis, które wytwarzają ekologiczny brykiet drzewny w większości polskich zakładów produkcyjnych.
  • Surowiec do produkcji – w tym przypadku są to najczęściej wióry, trociny i inne odpady drzewne. Pozyskiwane, jako odpad z produkcji tartacznej i stolarskiej. W tym jednakże przypadku powinny one charakteryzować się odpowiednią czystości i podziałem na drewno iglaste oraz liściaste, jako że charakteryzuje się innymi parametrami spalania.

Te trzy kwestie, są w przypadku produkcji brykietu drzewnego zdecydowanie najważniejsze. Jeśli zagwarantowane będą dobre warunki produkcji, dobre maszyny i odpowiedni surowiec, to ostateczny produkt, czyli ekologiczny brykiet drzewny, będzie charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami spalania i energetyczności.

Warunki spalania brykietu drzewnego.

Aby prawidłowo spalać ekologiczny brykiet drzewny, trzeba będzie spełnić dwa warunki. Po pierwsze, trzeba będzie dysponować odpowiednim kotłem do zgazowywania drewna, bowiem inne kotły nie będą w stanie osiągnąć takich samych wyników przy spalaniu drewna. Poza tym, brykiet drzewny musi być jak najbardziej suchy do prawidłowego w spalania. W przeciwnym razie, zbyt duże ilości energii cieplnej wytwarzanej w procesie spalania, będzie zużywane na wstępne osuszenie zbyt wilgotnego brykietu. Jeśli więc wilgotność brykietu przekroczy poziom 10%, to jego spalanie staje się nieefektywne. Poza tym, zbyt duże ilości parującej wody, będą prowadzić do korodowania kotła grzewczego, co zmniejsza jego żywotność.

Podsumowanie

Jednym słowem, ekologiczny brykiet drzewny to bardzo dobry materiał opałowy. Trzeba jednak zagwarantować iż będzie dobrze wyprodukowany, zgodnie z wszystkimi normami. Trzeba też zapewnić sobie dobre warunki do jego spalania, gdyż w przeciwnym razie, nie uda się osiągnąć tak wysokich wartości energetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *