Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

rozliczenie instalacji fotowoltaicznej
Ekologia

Jak wygląda rozliczenie instalacji fotowoltaicznej z zakładem energetycznym?

Fotowoltaika to inwestycja, która coraz częściej rozważana jest przez Polaków. Rośnie świadomość w zakresie jej zalet – dla odbiorców prywatnych, a także w biznesie i w rolnictwie. Stanowi rozwiązanie łączące oszczędność z troską o środowisko, co jest szczególnie istotne w dobie zmieniającego się klimatu i rosnących cen prądu. Wciąż jednak istnieją kwestie, które warto wyjaśnić – jedna z nich to sposób rozliczenia pozyskanej energii z zakładem energetycznym.

Darmowy prąd przez cały rok

Ponieważ panele fotowoltaiczne działają z różną efektywnością w ciągu doby, aby skutecznie zaopatrywać odbiorców w prąd podczas okresów zmniejszonego promieniowania słonecznego – w miesiącach zimowych, a także po zmroku, stworzony został specjalny system rozliczeń z zakładem energetycznym. Zasadą działania tego systemu, jest przesyłanie nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej do dostawcy, a następnie jej bezpłatny odbiór np. w godzinach nocnych. Gwarantuje to Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. Konieczne jest podpisanie z dostawcą umowy sprzedaży i dystrybucji prądu, czyli zastosowanie rozliczenia dwukierunkowego – pobranej i oddanej energii elektrycznej. Z tej formy rozliczenia skorzystać może zarówno osoba prywatna, jak i właściciel działalności gospodarczej lub rolniczej. Maksymalna moc instalacji PV to w takim przypadku 50 kWp.

Ile energii można odebrać?

Okres rozliczeniowy wynosi dokładnie rok, a właściciel instalacji, dzięki comiesięcznym podsumowaniom, ma wgląd do danych określających aktualny stosunek energii dostarczonej i pobranej. W zależności od mocy posiadanej instalacji, możliwy jest odbiór do 80 procent odprowadzonej energii (w przypadku mocy do 10kW) lub 70 procent (powyżej 10kW).

Opłacalność w praktyce

Fotowoltaika pozwala na bardzo skuteczną produkcję prądu w ciągu dnia, szczególnie w miesiącach wiosennych i letnich. Wytwarzana wtedy energia wielokrotnie przewyższa zapotrzebowanie generowanie przez ogrzewanie, oświetlenie, a także inne domowe urządzenia elektryczne. W ten sposób powstaje wysoka nadwyżka, która po przesłaniu do zakładu energetycznego, może być wykorzystana w ciągu całego okresu rozliczeniowego. W praktyce instalacja PV pozwala zmniejszyć rachunki za prąd o około 90 procent w skali roku, a cała inwestycja zwraca się średnio w ciągu ośmiu lat (przy gwarantowanym czasie działania pomiędzy 25 a 30 lat). Te dane najlepiej wskazują na to, że system opustów dla prosumentów działa sprawnie i pozwala na duże oszczędności.

Wszystkich zainteresowanych doradztwem, sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych, zapraszamy na stronę WASTA – https://wasta.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *