Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Materiały budowlane

Budowlane maty drenażowe.

Realizacja wszelkiego rodzaju konstrukcji budowlanych, wymaga sprawnego ich zabezpieczenia przed napływającą woda gruntową oraz opadową. W tym celu wykonywane są systemy drenażowe, które maja za zadanie przechwytywać napływającą wodę oraz usuwać ją w bezpiecznym kierunku. Systemy drenażowe, stosowane powszechnie stale są usprawnianie przez nowe technologie. Obecnie zaś, wdrażane są nowoczesne, budowlane maty drenażowe, które gwarantują dodatkowe zwiększenie efektywności systemu drenażowego. Obecnie stosowane są przede wszystkim dwa modele mat drenażowych, a są to Tencate Polyfelt DC, oraz maty Megadrain tego samego producenta.

Czy budowlane maty drenażowe, rzeczywiście podnoszą jakość systemu drenażowego?

Trzeba tutaj powiedzieć, iż budowlane maty drenażowe przyczyniają się nie tylko do wzrostu efektywności drenażu, ale także do wzrostu jego żywotności. Są to bowiem nowoczesne materiały geosyntetyczne, a precyzyjniej rzecz ujmując, geokompozyty drenażowe. Są to materiały hydrotechniczne, które pozwalają efektywniej zbierać wody opadowe oraz gruntowe, i przenoszą je w swojej płaszczyźnie. Ponadto zapobiegają mieszaniu się poszczególnych warstw gruntu podczas przemieszczania się wody gruntowej. Dodatkowo trzeba uwagę na fakt, iż maty drenażowe dla budownictwa, wpływają pozytywnie na stabilizację i wzmocnienie gruntu. Dzieki ich zastosowaniu, sam system drenażowy jest bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia.

Rodzaje stosowanych mat drenażowych.

Tak jak już wspomnieliśmy, obecnie stosowane są przede wszystkim dwa rodzaje mat drenażowych:

  • Tencate Polyfelt DC – są to geokompozyty drenażowe, zapewniające nam skuteczne odwodnienie w przypadkach dużego obciążenia. Skonstruowane są z geosiatki oraz geowłókniny filtracyjnych, która może znajdywać się po jednej jak i po obydwu stronach geosiatki. W tym przypadku najważniejsze jest to, iż do produkcji geosiatki stosuje się polietylen o zwiększonej gęstości (HDPE), a do geowłókniny normalny polipropylen (PP). Dzięki temu, materiał ten odznacza się niskim poziomem ściśliwości, przez co skutecznie może odprowadzać duże ilości wody w przypadku dużego obciążenia. Jest to więc idealne rozwiązanie przy systemach drenażowych przy budowie składowisk odpadów, tuneli, murów oporowych, czy innych konstrukcji podziemnych.
  • Tencate Megadrain – są to budowlane maty drenażowe, skonstruowane z trójwymiarowej geomaty z pojedynczych włókien polipropylenowych, oraz włókniny filtracyjnej TS. Charakteryzuje się przestrzenną strukturą, która gwarantuje odpowiednio dobre możliwości odprowadzania wody przy niezbyt dużych obciążeniach. Sprawdza się idealnie w przypadkach kiedy mamy do czynienia z małym spadkiem hydraulicznym. Stosuje się ją więc w systemach drenażowych na boiskach sportowych, powierzchniach dachów, czy też tarasach.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, budowlane maty drenażowe, zapewniają nam podniesienie efektywności całego systemu drenażu, co jest bardzo pożądane. Dobry i efektywny system drenażowy, gwarantuje nam bowiem podniesienie trwałości konstrukcji budowlanej, która narażona jest na działanie wody gruntowej oraz opadowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *