Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Materiały budowlane

Zabezpieczenie brzegów skarp przed erozją.

Erozja gleb to jedno ze zdecydowanie największych zagrożeń w budownictwie drogowym oraz hydrotechnicznym. Z punktu widzenia trwałości wznoszonych konstrukcji, czyli wszelkiego rodzaju nasypów okalających nowo budowane drogi, czy też brzegów sztucznych zbiorników wodnych, erozja gleb na tym terenie będzie negatywnie wpływać nie tylko na trwałość samego nasypu. Wypłukiwanie niestabilnego humusu z nasypu będzie prowadzić do zamulania pozostałej infrastruktury drogowej, co będzie wiązało się z koniecznością ponoszenia kolejnych, dodatkowych kosztów. wobec czego warto tutaj przyjrzeć materiałom takim jak mata antyerozyjna, która będzie w stanie skutecznie zabezpieczyć tego typu grunty przed postępującą erozją.

Zastosowanie maty erozyjnej.

Jak już wspomnieliśmy, jednym z najlepiej sprawdzających się w tym przypadku zabezpieczeń przed erozja gleby, będzie mata antyerozyjna, występująca w postaci zarówno syntetycznej, jak i biodegradowalnej. W zależności od uwarunkować terenowych i konkretnych potrzeb danego przypadku, będziemy wykorzystywać albo jedną albo drugą. Jej podstawowym przeznaczeniem, jest ochrona wszelkiego rodzaju skarp i nasypów przed erozją powierzchniową. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu podtrzymania drobnej roślinności i humusu, mata antyerozyjna powinna być wbudowana w grunt w jego przypowierzchniowej warstwie na głębokości około 1-2 cm. Struktura konstrukcyjna maty antyerozyjnej, zapewnia możliwość przerostu korzeni roślinności pokrywającej skarpę, jest to bowiem siatka o niewielkich oczkach.

  • Maty antyerozyjne syntetyczne – produkowane z włókien polipropylenowych, stabilizowanych przez promieniowaniu UV. Występują w wersjach z siatką zbrojącą lub bez niej.
  • Maty antyerozyjne biodegradowalne – struktury wytwarzane w postaci mat ze słomy, biowłókniny, maty kokosowe. Stosowane wszędzie tam, gdzie należy zabezpieczyć grunt przed erozją na konkretny okres, a następnie usunąć matę. W tym przypadku, mata staje się dodatkową pożywką dla roślinności, stanowiąc nawóz.

Zakup mat antyerozyjnych.

Oczywiście bardzo ważną kwestią będzie tutaj także jakość wykonania maty antyerozyjnej, bowiem nie wszystkie będą sprawdzać się tak samo dobrze w każdym przypadku. nie każdy producent geosyntetycznych materiałów, będzie w stanie dostarczyć nam tak samo dobrego materiału, gwarantujące osiąganie idealnych warunków na placu budowy. Dlatego też warto tutaj sięgnąć po geosyntetyki od firmy Fram Geo, które na chwilę obecną uważane będą za zdecydowanie najlepsze, dostępne na rynku. W zasadzie można powiedzieć, iż Fram Geo, cieszy się w tym zakresie zaufaniem największych firm zajmujących się budownictwem drogowym i hydrotechnicznym, toteż możemy mieć w tym przypadku pewność, iż dostarczone dla nas geosyntetyki, będą należeć do zdecydowanie najlepszych na rynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *