Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Informatyka

Audyt legalności oprogramowania w Twojej firmie

Podpisując umowę, nie zwracamy uwagi informacje zawarte we wszystkich artykułach. Ponadto często nie czytając regulaminu, zakładamy konta na różnych portalach. Czy takie zachowanie wynika z naszej niewiedzy, nie chce nam się czytać zawiłych podpunktów, czy po prostu ufamy sprzedawcy lub twórcy danego portalu?  Oczywiście każdy użytkownik Internetu czy kupujący ma inną odpowiedź na to odwieczne pytanie. Mogłoby się wydawać, że taka sytuacja dotyczy tylko osób prywatnych. Niemniej jednak niejednokrotnie firmy postępują w podobny sposób. Co więcej, zdarza się również, że zatrudniony prawnik ma problem ze zrozumieniem danej umowy, a w zasadzie umów licencyjnych.

Big Data w Twojej firmie

Współczesne firmy w większości działają w oparciu o dane umieszczone na komputerach i wielu dyskach. Zakładając małą firmę i rozwijając wielkie przedsiębiorstwo, właściciele zakupują specjalny sprzęt i jego oprogramowanie. O ile osoby prywatne nie muszą tak skupiać swojej uwagi na licencjach, o tyle dla firm są one istotą funkcjonowania. Większość firm decyduje się więc na zatrudnienie instytucji zajmujących się audytem legalności oprogramowania lub audytem bezpieczeństwa firmy. Tego rodzaju firmy oferują swoim klientom pomoc w zrozumieniu umów licencyjnych lub uzupełniają jej ewentualne braki. Ponadto zapewniają bezpieczeństwo przed niechcianymi wirusami, które świadomie lub nieświadomie ściągane są przez pracowników, którzy np. w godzinach pracy otwierają niebezpieczne strony internetowe.

Większa swoboda w dostępie do informacji

Coraz częściej pracownicy korporacji dostają telefony i komputery służbowe, z których teoretycznie nie mogą korzystać do celów prywatnych. Oczywiście niejednokrotnie dochodzi do takich sytuacji, w których komputer służbowy służy nam również w weekendy do oglądania filmów czy przechowywania zdjęć prywatnych. Zatrudnienie firmy przeprowadzającej audyt oprogramowania może uchronić przedsiębiorstwo przed niepotrzebnymi stratami finansowymi. Ponadto tego rodzaju usługa chroni  przed ewentualną odpowiedzialnością karną, gdyby oprogramowanie zainstalowane przez zatrudnionych w niej informatyków było nielegalne.

Audyt oprogramowania i audyt bezpieczeństwa nie tylko zapewni ochronę firmie, ale również osobom, które korzystają z jej usług. Większość firm w swoich bazach danych przechowuje dane osobowe klientów, które w przypadku wadliwego lub nielegalne oprogramowania mogą zostać wykorzystane przez osoby trzecie. Oczywiście posiadanie nielegalne oprogramowanie powoduje nie tylko ewentualne straty finansowe, ale jest również powiązane z  odpowiedzialnością karną zarządu firmy i pracowników zajmujących się kwestiami oprogramowania w instytucji.

Źródła:

http://www.itauditor.pl/audyty-legalnosci-oprogramowania
http://www.veracode.com/security/software-audit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *