Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Informatyka

Czy Twój smartphone potrzebuje antywirusa?

Większość z nas w kontekście oprogramowania antywirusowego myśli głównie o laptopach i komputerach stacjonarnych. Raczej nikt nie bierze pod uwagę urządzeń mobilnych, a już w szczególności smartfonów. Jest to wielki błąd, gdyż tego typu urządzenia również są zagrożone wszelkiego rodzaju wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Warto to sobie w miarę wcześnie uświadomić, tak aby zapobiec negatywnym konsekwencją braku odpowiedniego zabezpieczenia.

Czy istnieją wirusy na telefon?

Oczywiście, że tak. Wirusy i wszelkiego rodzaju złośliwe oprogramowanie nie są wyłącznie domeną systemów operacyjnych znanych nam z komputerów. Również android- najczęściej występujący system operacyjny na smartfonach i tabletach podatny jest na wszelkiego rodzaju ataki. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt jeśli nasz telefon jest równocześnie urządzeniem za pomocą którego płacimy, obsługujemy bankowość czy korzystamy z podpisu zaufanego. Wtedy program antywirusowy na smartfona zapewni bezpieczeństwo także nam samym.

Jakie cechy powinien posiadać program antywirusowy?

Antywirus na telefon powinien spełniać szereg wymagań. Przede wszystkim powinien być kompatybilny z systemem operacyjnym używanym na smartfonie. Zdecydowana większość tych urządzeń funkcjonuje na systemie Android. Bardzo istotnym elementem jest to, żeby antywirus na android posiadał możliwość monitorowania zainstalowanych na telefonie aplikacji, a także kwestii konfiguracyjnych z nimi związanych takich jak np. lokalizacja. Dodatkowo antywirus powinien zapewnić bezpieczeństwo naszych połączeń i wiadomości tekstowych. Widzimy tutaj, że ze względu na specyfikę urządzenia jakim jest smartfon antywirus dedykowany do jego ochrony powinien spełniać nieco inne kryteria aniżeli oprogramowanie zabezpieczające komputery stacjonarne czy laptopy.

Produkt jakiego producenta wybrać?

Przede wszystkim powinniśmy tutaj zachować ostrożność i zdrowy rozsądek przy pobieraniu darmowych aplikacji mających zwiększyć bezpieczeństwo naszego smartfona. Bardzo często są one bowiem przeciwskuteczne. Warto postawić na sprawdzoną markę o ugruntowanej pozycji na rynku. Firma Kaspersky oferuje kompleksowy pakiet rozwiązań mających na celu kompletną ochronę naszych smartfonów przed różnymi, potencjalnymi zagrożeniami – sprawdź na: https://www.kaspersky.pl/android-security.

Ponadto dzięki uczeniu maszynowemu oprogramowanie uczy się zapobiegać w przyszłości nowym zagrożeniem.

 

Dobry program antywirusowy powinien być pierwszy wydatkiem odpowiedzialnego właściciela smartfona. Od niego bowiem zależy bezpieczeństwo naszych danych zapisanych w aplikacjach, z których korzystamy na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *