Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Wyposażenie wnętrz

Zielona energia dla każdego.

W ciągu kilkunastu ostatnich lat, pojawiło się pojęcie zielonej energii. Może nie tyle pojawiło, bowiem znane jest ono o wiele wcześniej, aczkolwiek w tych kilkunastu ostatnich latach, znacznie się upowszechniło. Do tego nawet stopnia, iż coraz częściej rozmowy o odnawialnych źródłach energii stają się podstawowym tematem spotkań rodzinnych czy też innych. Większość właścicieli domów jednorodzinnych dwoi się i troi, aby także w swoim domu zastosować jakiekolwiek odnawialne źródła energii, przede wszystkim ze względów oszczędności jakie generują w długoterminowej perspektywie, ale także ze względów czysto ekologicznych. Jednym z nich są kolektory słoneczne, które pozwalają nam ograniczyć koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Eksploatacja kolektorów słonecznych.

Kolektory słoneczne w tym przypadku stanowią jedno z ciekawszych i lepszych rozwiązań, bowiem pozwalają nam na darmowe podgrzewanie ciepłej wody użytkowej przez niemal cały rok. Co prawda najlepszą efektywność ich pracy osiągać będziemy w sezonie letnim, niemniej jednak w sezonie zimowym także zachowują swoją sprawność, i w każdy słoneczny dzień, generują nam ciepło i przekazują je do wody magazynowej w zbiorniku. W zależności od ilości kolektorów zamontowanych na dachu naszego domu, możemy podgrzać różną ilość wody. Jednakże najlepszym rozwiązaniem jest taki dobór ilości kolektorów i pojemności zbiornika na c.w.u., aby zapewnić sobie wodę o maksymalnej temperaturze wynoszącej 55 stopni Celsjusza, w ilości odpowiadającej szacowanemu zużyciu przez wszystkich członków rodziny. W razie czego, gdyby wody ciepłej było za dużo, nowoczesne systemu odprowadzają ciepło na zewnątrz, zabezpieczając tym samym zbiornik i instalację przed przegrzaniem.

Opłacalność inwestycji.

Okazuje się też, iż kolektory słoneczne w Andrychowie stanowią rozwiązanie bardzo dobre z punktu widzenia ekonomii, bowiem zwrócenie inwestycji może nastąpić w ciągu najbliższych 5-7 lat, w zależności od rodzaju wykonanej instalacji i zastosowanych materiałów. Generalnie jednak okazuje się, iż przy jednorazowej inwestycji przez kolejnych 5-7 lat nie będziemy ponosić kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej, a z cała pewnością zostaną one znacznie zredukowane, zaś w kolejnych latach eksploatacji instalacji, będziemy generować już tylko czysty zysk. Można też powiedzieć, iż kolektory słoneczne stanowią jedno ze zdecydowanie najprostszych w tym przypadku rozwiązań, pozwalających nam na wejście w XXI wiek, i korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Tym bardziej iż systematyczne eksploatacja paliw kopalnych jest kosztowna i nie ekologiczna, a w końcu to nasz obowiązek, aby przyszłym pokoleniom pozostawić planetę nadającą się do życia. Dlatego też, warto jednak zainteresować się tego typu rozwiązaniami, które zagwarantują nam bezpieczeństwo energetyczne, ograniczenie kosztów przygotowania c.w.u., oraz zapewnią mniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych i trujących do atmosfery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *