Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Zagospodarowanie odpadów tartacznych i przeróbki drzewnej.

Prowadzenie tartaku czy tez warsztatu stolarskiego, wymaga od nas bardzo dużego zaangażowania w kwestie organizacji pracy i zapewniania dogodnych warunków do jej realizacji. Jest tutaj jednakże jeszcze jedna kwestia, której warto poświęcić nieco uwagi, a mianowicie kwestia zagospodarowania powstających w procesie odpadów drzewnych. Będą tutaj na potęgę powstawać wióry, trociny i zrębki, które dotychczas nie znajdywały szerszego zastosowania. Obecnie jednak, w dobie nowoczesnych technologii, opracowano rozwiązania, pozwalające nam wykorzystać te odpady do produkcji ekologicznych materiałów opałowych, czyli przede wszystkim brykietu drzewnego i pelletu.

Przygotowanie do produkcji brykietu drzewnego.

Aby skutecznie wdrożyć produkcję brykietu drzewnego w swoich warsztatach czy tez tartakach, koniecznością będzie prawidłowe przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Najważniejszą kwestią będą tutaj pomieszczenia magazynowe, w których składowany będzie materiał wsadowy oraz gotowy brykiet drzewny. Chodzi tutaj o pomieszczenia wentylowane i klimatyzowane, zapewniające utrzymanie niskiego poziomu wilgotności tak samego materiału wsadowego, jak i gotowego już wyrobu. Jest to kwestia niezbędna do osiągania opału o wysokiej kaloryczności, bowiem każdy procent powyżej 10% wilgotności materiału wsadowego czy tez gotowego brykietu, będzie obniżać kaloryczność opału, oraz powodować uszkodzenia instalacji grzewczej. Wynika to z faktu tego, iż w przypadku spalania nazbyt wilgotnego materiału opałowego, wydzielać będzie się para wodna, która osiadając na metalowych elementach metalowych kotła, kominka, czy też innych części instalacji, będzie powodować ich korodowanie, co ostatecznie doprowadzi do ich uszkodzenia. dlatego też utrzymanie niskiego poziomu wilgotności, jest w tym przypadku tak bardzo istotną kwestią.

Maszyny do produkcji brykietu.

Kiedy będziemy mieli zapewnioną cała infrastrukturę, czyli odpowiednie pomieszczenia, w których będziemy mogli bez obaw o wilgotność składować materiały do produkcji brykietu, trzeba będzie jeszcze zainwestować w odpowiedniej jakości brykieciarkę, czyli maszynę do produkcji brykietu drzewnego. Dobra brykieciarka będzie pozwalać nam na produkcję brykietu w zróżnicowanych kształtach, jak i w różnych rozmiarach. Sam proces produkcji jest tutaj dość prosty. Materiał wsadowy dostarczony jest do brykieciarki, gdzie następuje jego prasowanie pod wysokim ciśnieniem. W trakcie prasowania, z drewna wydziela się żywica, która stanowi naturalne, czyste i ekologiczne lepiszcze do brykietu. Także tutaj musimy pamiętać, iż zbyt duży poziom wilgotności materiału wsadowego będzie powodować nadmierne ilości wody zmieszane z lepiszczem, co osłabi znacznie jakość brykietu. po prostu nie będzie się on tak stabilnie trzymać całości. Jednym słowem, zarówno z punktu widzenia produkcji jak i samego już spalania brykietu drzewnego, wilgotność jest niewskazana, wobec czego należy walczyć z nią wszelkimi dostępnymi sposobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *