Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Wytwarzanie brykietu z odpadów produkcji drzewnej.

W czasie ostatnich kilku, kilkunastu nawet lat, coraz więcej warsztatów stolarskich, tartaków oraz innych zakładów przeróbki drzewnej, zaczyna wdrażać w ramach swojej produkcji, także produkcję brykietu drzewnego. Jako materiał wsadowy do procesu wykorzystywany tutaj jest odpad produkcyjny, który dotychczas nie znajdywał większego, sensownego zastosowania. Obecnie wszystkie wióry, trociny i zrębki mogą zostać w procesie brykietowania przerobione na ekologiczny materiał opałowy, czyli brykiet drzewny, który idealnie nadaje się do palenia w naszych piecach kominkowych, jak również w kotłach centralnego ogrzewania. Aby jednak było to możliwe, zachodzi konieczność prawidłowego wytworzenia brykietu i odpowiedniego jego składowania.

Proces wytwarzania brykietu drzewnego.

Podstawowym zagadnieniem w procesie brykietowania zrębków, wiórów i trocin będzie kwestia wilgotności, bowiem ma ona bardzo wielki wpływ na przebieg całego procesu. Im wyższy poziom wilgotności materiału wsadowego, tym większe trudności w prawidłowym przeprowadzeniu procesu będziemy mieć. Chodzi tutaj o to, iż brykietowanie polega na tym, aby materiał wsadowy wprowadzić do maszyny – brykieciarki – a tam zostaje on poddany wysokiej temperaturze i jest prasowany pod wysokim ciśnieniem. W toku prasowania wyciskana z drzewa jest żywica, która stanowi w tym przypadku naturalne, ekologiczne lepiszcze do brykietu, dzięki czemu nie trzeba stosować żadnych chemicznych i szkodliwych lepiszczy. Nadmierna ilość wilgoci zaś będzie tutaj powodować jej mieszanie się z żywicą, co będzie skutkować gorszym poziomem scalenia brykietu w kostkę. Nie jest to korzystne dla samego brykietu, bowiem będzie się on rozpadać w procesie palenia, a nawet w procesie magazynowania. Dlatego też, przede wszystkim trzeba skupić się na tym, aby materiał wsadowy do procesu brykietowania był maksymalnie suchy, tak bardzo jak to tylko możliwe. Oczywiście wiąże się to z kosztami wynikającymi z konieczności inwestycji w odpowiednie pomieszczenia magazynowe, niemniej jednak aby brykiet mógł powstać w dobrej jakości, jest to jak najbardziej konieczne.

Składowanie brykietu i jego spalanie.

Kiedy brykiet będzie już gotowy, bardzo ważne będzie także jego prawidłowe składowanie, bowiem także tutaj może dojść do jego zawilgocenia. Najlepszym rozwiązaniem będą odpowiednio wentylowane pomieszczenia, które zagwarantują nam jednocześnie możliwość dodatkowego suszenia brykietu podczas jego magazynowania. Ostatecznie chodzi o to, aby osiągnąć poziom wilgoci nie większy niż 8%, gdyż jest to maksymalny, dopuszczalny w tym przypadku. Po jego przekroczeniu, w wyraźny sposób spadać będzie wartość opałowa, oraz wzrastać zagrożenie korodowaniem kotłów i pieców kominkowych. Można więc powiedzieć, iż spalanie nazbyt wilgotnego brykietu niestety będzie przekładać się tylko i wyłącznie na straty w postaci większego spalania oraz niszczenia kotła. Dlatego też, podstawą tutaj będzie kwestia tego, aby brykiet był maksymalnie suchy, gdyż tylko takowy będzie gwarantować nam prawidłowe warunki spalania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *