Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Wykorzystanie nowoczesnych systemów klejenia w przemyśle.

Klejenie ze sobą różnorodnych przedmiotów, jest obecnie jedną z bardziej popularnych technologii łączenia elementów w przemyśle. Oczywiście chodzi tutaj o pewne jego gałęzie, bowiem w przypadku łączenia elementów stalowych, prym wiedzie od wielu lat spawanie. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę elementy w branży elektronicznej, czy też optycznej, klejenie wydaje się być rozwiązaniem wręcz optymalnym. Tym bardziej, iż obecnie można wykorzystywać kleje utwardzane promieniowaniem UV, o bardzo dobrych parametrach technicznych spoiny i warunkach realizacji spoiny. Warto więc przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom, gdyż w wielu przypadkach będą jednymi z najlepszych.

Proces klejenia z utwardzanie spoiny, promieniowaniem UV.

Sam klej w tym przypadku jest z reguły jedno lub dwuskładnikowy. Przygotowanie do klejenia wygląda bardzo podobnie do klejenia z zastosowaniem wszystkich innych klejów. Tak więc, trzeba starannie przygotować klejone ze sobą płaszczyzny poprzez oczyszczenie, odtłuszczenie i wygładzenie powierzchni klejonych. Następnie można rozprowadzić równomiernymi warstwami klej na obydwu płaszczyznach. Po czym ze sobą złączyć i zaczekać na utwardzenie spoiny.

W tym jednakże przypadku mamy do czynienia z kilkoma innowacjami.

  • Po nałożeniu kleju mamy jeszcze około godziny czasu do chwili, kiedy konieczne będzie utwardzenie. Po tym czasie klej nie nadaje się do utwardzania.
  • Samo utwardzanie jest szybkie i zajmuje nawet 10 sekund. Wykorzystywane w tym celu są różnorodne urządzenia, systemy i lampy UV do utwardzania spoin.

Jest to więc technologia zdecydowanie bardziej zaawansowana, której zastosowanie w wielu branżach jest po prostu wyjątkowo korzystne i opłacalne. Koszt wykonania jednej spoiny jest także relatywnie niski. Co więcej, istnieją także duże, przemysłowe systemy typu UV do utwardzania spoin, które pozwalają nam na przygotowanie większej ilości klejonych elementów i utwardzenia spoin jednocześnie. Są to niewątpliwie zalety, które przyczyniają się do rosnącej popularności tej technologii.

Gdzie wykorzystywane jest klejenie w tej technologii?

Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie wymagane jest precyzyjne wykonywanie spoin w bardzo szybkim czasie. Najczęściej są to branże elektroniczna, elektrotechniczna, optyczna, produkcja sprzętu medycznego, jak również motoryzacja. Spoina charakteryzuje się stosunkowo dobrymi parametrami technicznymi, jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Można więc powiedzieć, iż w wielu przypadkach będzie to rozwiązaniem wręcz optymalnym do zastosowania w wielu różnych przypadkach. Jest także w pełni czysta, zarówno w trakcie utwardzania, jak i już po tym procesie, nie będziemy mieć do czynienia z żadnym wyciekami kleju, które mogłyby zabrudzić inne elementy danego podzespołu.

Generalnie rzecz ujmując, technologia klejenia w tym założeniu jest jednym z najlepszych rozwiązań, jakie można współcześnie wdrożyć w wielu gałęziach przemysłu. Pozwala nam to na ciągły postęp i rozwijanie tej technologii celem jej przyszłego usprawnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *