Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Logistyka

Wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego.

Koszty związane z opłacaniem podatku VAT należnego fiskusowi w przypadku prowadzenia działalności w wielu przedsiębiorstwach należą do bardzo poważnych obciążeń. Szczególnie w przypadku, kiedy przedsiębiorca dokonuje zakupu półproduktów lub surowców produkcyjnych na nieco większy zapas. Wtedy koszt opłacenia podatku VAT niejednokrotnie może nawet zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa. W związku z tym też powstały specjalne formy magazynów, czyli magazyny konsygnacyjne, które w pewnym sensie pozwalają przedsiębiorcą ominąć konieczność zapłacenia podatku VAT od całej partii zakupionych towarów jednorazowo.

Zasada działania magazynów konsygnacyjnych.

W tym szczególnym przypadku powinniśmy jednak, iż magazyny konsygnacyjne nie pozwalają przedsiębiorcy ominąć koniecznością opłacenia podatku VAT, tylko w pewnym sensie pozwalają na rozłożenia płatności niejako na raty. Przedsiębiorca zamawia partie surowca w zapasie na cały rok, który trafia następnie na magazyn konsygnacyjny. Za towar przedsiębiorca płaci zgodnie z umową ze swoim kontrahentem, jednakże UE, aby ułatwić prowadzenie działalności wprowadziło tutaj magazyn konsygnacyjny, aby nie zachodziła od razu konieczność rozliczania się z fiskusem w pełnym wymiarze. Towary trafiające na magazyn konsygnacyjny pozostają nieopodatkowane, jako, że nie wiadomo czy w ogóle zostaną wykorzystane. Dopiero z chwila podjęcia danej partii z magazynu konsygnacyjnego zachodzi konieczność uiszczenia podatku VAT, w wysokości wyliczonej od wielkości pobranej z magazynu konsygnacyjnego partii towaru. Generalnie pozwala to po prostu na płacenie podatku VAT tylko od wykorzystanej partii materiału, co stanowi znaczne odciążenie kosztów przedsiębiorstw, przekładające się na ich lepszą płynność finansową i szybszy rozwój.

Jak korzystać z usług magazynów konsygnacyjnych?

Przede wszystkim trzeba będzie tutaj znaleźć odpowiedniego usługodawcę w okolicy, który będzie prowadzić w ramach swojej działalności także magazyn konsygnacyjny. Można oczywiście w ramach swoich magazynów utworzyć magazyn konsygnacyjny, niemniej jednak jego prowadzenie i samo utworzenie wymaga spełnienia wielu warunków formalno prawnych, toteż lepszym rozwiązaniem z cała pewnością będzie skorzystanie z zewnętrznych usług w tym zakresie. Generalnie rzecz ujmując, należy tutaj więc stwierdzić, iż magazyny konsygnacyjne to bardzo wygodna forma magazynowania dla przedsiębiorców, prowadzących działalność w oparciu o kooperację z innymi firmami z terenu UE, którzy między sobą przekazują duże partie towarów, surowców i półproduktów do dalszej obróbki. Oczywiście sam fiskus także korzysta na tym rozwiązaniu, bowiem skoro pieniądze już raz wpłyną do budżetu, nie będzie żadnej potrzeby aby je przedsiębiorcy zwracać, jak to ma miejsce w przypadku zwrotu towaru w normalnym przypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *