Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Wypoczynek i rekreacja

Wakacyjny wyjazd w góry Europy.

Każdy kto kocha góry, z całą pewnością ucieszy się na myśl, iż nasi rodzimi tour operatorzy coraz śmielej poszerzają swoją ofertę o wyjazdy w europejskie regiony górskie. Jest to bardzo ciekawa opcja dla większości pasjonatów turystyki górskiej, bowiem samymi tatrami w końcu się człowiek przeje, a mamy przecież tyle wspaniałych gór, szczytów, regionów i pasm górskich w całej Europie, że aż wstydem byłoby nie ich nie odwiedzić choć raz w życiu. Zobaczmy zatem, jakie mamy w tym zakresie możliwości, i gdzie moglibyśmy spędzić nadchodzący coraz większymi krokami urlop, bowiem w zasadzie to ostatni dzwonek aby zacząć wszystko załatwiać, gdyż wolne miejsca na wycieczki w góry Europy z całą pewnością są już na wyczerpaniu.

Kierunki wyjazdów w europejskie regiony górskie.

Wyjazd w góry Europy to przede wszystkim niesamowita i fascynująca przygoda, szczególnie dla kogoś, kto jeszcze nigdy nie wybrał się w żadne inne góry, poza naszymi, rodzimymi tatrami. Najczęściej wybieranymi kierunkami wyjazdów w europejskie góry są:

 • Alpy zachodnie
 • Alpy centralne
 • Dolomity
 • Półwysep Apeniński
 • Półwysep Bałkański
 • Półwysep Iberyjski

Każdy z tych regionów charakteryzuje się zupełnie innymi warunkami, odmienną florą i innymi wrażeniami z podróży, a to przecież bardzo ważne, bowiem w przypadku, gdyby w każdym paśmie górskim było dokładnie tak samo, zupełnie pozbawionym sensu byłoby odwiedzanie ich wszystkich. Dlatego też, wytypowaliśmy tych sześć regionów, które warto odwiedzić.

Kilka słów o poszczególnych pasmach

Każde pasmo górskie ma swoje cechy charakterystyczne, o których postaramy się powiedzieć kilka słów poniżej.

 • Alpy zachodnie – zachodnia część Alp leżąca na terenie Francji, Szwajcarii, Monako i Włoch. Najwyższy szczyt Mont Blanc (4810 m n.p.m.) leży w pasie granicznym między Francją i Włochami. Na granicy szwajcarsko włoskiej zaś znajduje się bardzo słynny już szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.)
 • Alpy centralne – najwyższym szczytem Alp centralnych jest Piz Bernina (4049 m n.p.m.). Rozdzielają one północne i Południowe Alpy Wapienne. Stanowią część Alp wschodnich
 • Dolomity – pasmo zlokalizowane w północno-wschodniej części Włoch. Najwyższe szczyty: Punta Penia (3342 m n.p.m.), Antelao (3263 m n.p.m.). W roku 2009 Dolomity zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Półwysep Apeniński – jest to teren niemal w całości przynależny do Włoch przypominający nieco kształt buta na obcasie, przez co żartobliwie jest nazywany włoskim butem. Tutaj zlokalizowane są Apeniny czyli jedne z piękniejszych gór w okolicy morza Śródziemnego. Najwyższy szczyt: Corno Grande 2912 m n.p.m.
 • Półwysep Bałkański – najwyższym szczytem półwyspu bałkańskiego a zarazem najwyższy szczyt masywu Riła, oraz Europy wschodniej i Bułgarii to Musała – 2925 m n.p.m. podobno pierwszym zdobywcom szczytu był już w IV w. p.n.e. Filip II Macedoński.
 • Półwysep Iberyjski – Tutaj znajdziemy zarówno Pireneje (najwyższy szczyt Pico de Aneto -3404 m. n.p.m.) jak i góry Iberyjskie (najwyższy szczyt – Sierra de la demanda – 2271 m n.p.m.). Do tego dochodzą także pomniejsze pasma górskie, gdzie zawsze warto zażyć aktywnej turystyki.

Podsumowując.

Widzimy bardzo wyraźnie, iż w górach Europy jest rzeczywiście co robić, a to tylko fragment całej i w pełni kompletnej listy regionów górskich które warto odwiedzić. Jednym słowem, lepiej od razu zabrać się organizację swojego wakacyjnego wyjazdu, póki jeszcze znajdą się jakiekolwiek wolne miejsca na wycieczki w góry Europy, bowiem z całą pewnością są one już na wyczerpaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *