Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Biznes

Uzdatnianie wody promieniowaniem UV.

Uzdatnianie wody promieniowaniem UV to coraz bardziej popularne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim na stacjach uzdatniania wody basenowej. W przypadku wody pitnej będziemy mieć do czynienia z nieco większymi wymaganiami, toteż samodzielnie, tego typu rozwiązanie nie może być stosowane. Możemy jednak przypuszczać, iż niedługo, przy odpowiednim rozwoju tej technologii, będzie ona w stanie skutecznie realizować także proces uzdatniania wody pitnej. Możemy więc powiedzieć, iż uzdatnianie wody promieniowaniem UV, będzie dla nas bardzo korzystnym rozwiązaniem, któremu warto przyjrzeć się nieco bardziej precyzyjnie.

Czy uzdatnianie wody promieniowaniem UV jest skuteczne?

To chyba podstawowe pytanie, jakie należ sobie w tym zakresie zadać. Okazuje się, iż w przypadku wody basenowej, jest to rozwiązaniem nawet bardziej skutecznym. Przede wszystkim, trzeba tutaj spojrzeć na porównanie działania klasycznego chloru oraz urządzeń do uzdatniania wody promieniowaniem UV.

  • Chlor – w jego przypadku mamy do czynienia z następującymi parametrami: niszczenie niektórych patogenów trwa około minutę, niszczenie bakterii E.coli trwa nawet do 16 minut, zniszczenie wirusa zapalenia wątroby typu A, jest praktycznie niemożliwe z zastosowaniem chloru.
  • Promieniowanie UV – pozwala na o wiele szybsze i sprawniejsze niszczenie wszystkich patogenów. Wynika to z faktu tego, iż urządzenia UV, generują silne promieniowanie UV, które skutecznie niszczy kod genetyczny wirusów, bakterii i innych patogenów.

Można też zwrócić uwagę na fakt, iż w wielu miastach, chociażby w USA wprowadzono już zapisy, które obligują właścicieli pływalni i Aquaparków do tego, aby w stacjach uzdatniania realizować uzdatnianie wody promieniowaniem UV. Okazuje się to być więc metodą szalenie skuteczną.

Dobór właściwego urządzenia.

Aby zapewniać maksymalny poziom dezynfekcji, trzeba będzie dobrać właściwe urządzenie. Każde z nich ma swoją wydajność, w jakiej może być realizowane uzdatnianie wody promieniowaniem UV. Istotny jest tutaj więc przepływ wody basenowej, oraz obciążenie pływalni użytkownikami. Jest to bardzo ważne, bowiem, aby proces był wydajny, musimy prawidłowo dobrać wszystkie jego elementy. Przy zbyt mało wydajnym urządzeniu, po prostu nie będzie ono w stanie zlikwidować wszystkich wirusów, bakterii oraz patogenów z wody basenowej. To zaś jest absolutnie niedopuszczalne. Warto więc starannie dobrać poszczególne elementy całego systemu, tak aby uzdatnianie wody promieniowaniem UV, mogło być realizowane w pełni prawidłowo i skutecznie.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż uzdatnianie wody promieniowaniem UV, to proces wydajny i bardzo skuteczny. Jeśli tylko w najbliższym czasie, zostaną wdrożone odpowiednie innowacje w tym zakresie, będziemy mogli z pomocą tej technologii bardzo skutecznie uzdatniać wodę pitną. Z cała więc pewnością jest to rozwiązanie przyszłości, w którego rozwój warto inwestować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *