Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

laweta
Pomoc drogowa

Usługi lawetą – kiedy z nich korzystamy

Dobra pomoc drogowa to usługa, która obecnie jest zaliczana do niezbędnych. Awaria czy wpadek – zawsze wtedy najczęściej potrzebna jest laweta, dzięki której bez problemu można uszkodzone auto przetransportować. Wyszukanie takich usług również nie stanowi obecnie problemu, z każdym rokiem bowiem przybywa na rynku profesjonalnych firm, świadczących takie usługi. Sytuacją, w której najczęściej wzywa się lawetę jest stłuczka lub wypadek.

Kiedy po lawetę?

To, czy samochód ma być zabrany w taki właśnie sposób uzależnione jest od skali jego uszkodzeń. Najczęściej decyzje o tym podejmuje obecna na miejscu policja. Jeżeli patrol nie został wezwany, ponieważ kierowcy porozumieli się między sobą, sami powinni ocenić, czy ich auto nadaje się do dalszej jazdy. Podróżując niesprawnym samochodem narażają się bowiem na mandat lub odebranie dowodu rejestracyjnego przez policje, jeżeli zostaną przez nią zatrzymani. Inną sytuacją jest nagła awaria samochodu. Niektórzy próbują poradzić sobie z nią samodzielnie, bywają jednak przypadki, iż nie jest to możliwe. Wówczas wezwana laweta pozwoli jak najszybciej odstawić samochód do domu lub wybranego warsztatu w celu naprawy.

Jak znaleźć lawetę w trasie

Zazwyczaj każdy kierowca zna przynajmniej jedną firmę świadczącą takie usługi w okolicy. Jednakże wybierając się w trasę nie zawsze posiada przy sobie numery telefonów do takich firm. W trasie jednak dzisiaj bez problemu można znaleźć informacje korzystając z Internetu, w ostateczności można również zasięgnąć języka na stacjach benzynowych czy też pytając mieszkańców okolicznych miejscowości. Kierowcy bowiem muszą pamiętać, iż na trasach szybkiego ruchu czy na autostradach nie mogą długo stać na poboczu. Taki samochód bowiem stanowi zagrożenie ruchu dla innych uczestników, trzeba go więc jak najszybciej odholować przynajmniej do najbliższego parkingu. Ponadto zabronione jest na nich holowanie auta w innych sposób niż tylko lawetą, dlatego też często w okolicach często uczęszczanych tras znaleźć można najwięcej firm zajmujących się świadczeniem takich usług.

Czy zawsze firma sobie poradzi

Nie zawsze firma transportowa może poradzić sobie ze zleceniem. Lawety bowiem dostosowane są do aut o określonej masie maksymalnej, dlatego też może się zdarzyć, zwłaszcza w przypadku aut dużych takich jak busy czy ciężarówki, że wybrana firma nie będzie dysponowała odpowiednim sprzętem. Zazwyczaj jednak bez problemu są w stanie udzielić informacji na temat tych, które znajdują się równie blisko a bez problemu mogą wykonać takie zlecenie. Ceny usług za odholowanie auta lawetą są wprawdzie zbliżone do siebie, jednak klienci coraz częściej dzisiaj zanim podejmą decyzję sprawdzają ofertę przynajmniej kilku firm, aby dzięki temu mieć znacznie lepsze rozeznanie. Zwłaszcza w przypadku transportu auta na dużą odległość warto skontaktować się z kilkoma firmami, niektóre bowiem są skłonne negocjować cenę indywidualnie z klientem w takiej sytuacji. Z pewnością jednak zawsze uda się bez większych problemów znaleźć odpowiednią firmę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *