Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Uprawa Różanecznika. Wymagania i korzyści.

Przydomowy ogród jest miejscem, w którym chcemy spokojnie spędzać nasz wolny czas, relaksując się tak solidnie, jak to tylko możliwe. Niezbędne będzie także stworzenie odpowiednich warunków poprzez nasadzenia różnorodnych roślin. Bardzo dobrze w tym zakresie prezentuje się uprawa Różanecznika. Jest to bowiem roślina niezmiernie estetyczna, a przy tym nie wymagająca od nas nadmiernych ilości czasu, spędzanych na pielęgnacji. Aby jednak uprawa Różanecznika mogła przynosić odpowiednie efekty, musimy starannie się do niej przygotować. Nie jest to nazbyt wymagające, niemniej jednak należy poświęcić tym kwestiom sporo uwagi. W przeciwnym razie, Różaneczniki, mogą nie przetrwać już pierwszej zimy.

Aby uprawa Różanecznika była efektywna, trzeba dobrać właściwe odmiany.

To jest kwestią wręcz podstawową. Wynika to z faktu tego, iż stosunkowo odmian tych roślin, niestety, ale nie jest odpornych na niskie zakresy temperatur. W naszej strefie klimatycznej, mamy do czynienia z dość srogimi zimami. Temperatury w tym okresie mogą osiągać do dwudziestu, a nawet i więcej stopni Celsjusza poniżej zera. Musimy więc zwrócić uwagę na to, aby wybierane przez nas odmiany, radziły sobie z przezimowaniem w takich warunkach.

Nie powinniśmy mieć większych trudności w tym zakresie, bowiem każda praktycznie hurtownia z Różanecznikami posiada na stanie zarówno odmiany odporne na mróz, jak i takie, które sobie nie radzą. Do uprawy ogrodowej, wybierać więc będziemy jedynie te, które będą w stanie przetrwać niskie zakresy temperatur. Pozostałe odmiany będziemy mogli uprawiać w doniczkach, co pozwoli nam ukryć je przed mrozami na przykład w garażu. Na wiosnę zaś, będziemy mogli na powrót wystawić je do ogrodu, aby mogły cieszyć nasze oko.

Przygotowanie gleby i stanowiska do uprawy Różaneczników.

Uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie, będzie od nas także wymagać prawidłowego wyboru stanowiska nasadzenia, oraz jego przygotowania, w tym także przygotowania gleby.

Jeśli chodzi o glebę, to możemy oczywiście zakupić gotowe już mieszanki. W przypadku niewielkich ilości nasadzeń jest to jak najbardziej korzystne. Jednakże jeśli mamy zamiar sadzić większą ilość Różaneczników, warto pokusić się o samodzielne przygotowanie gleby. W tym celu niezbędne będą nam trzy składniki:

  • Nie odkwaszany torf.
  • Gleba ogrodnicza – kompost.
  • Kora sosnowa.

Składniki należy wymieszać w równych proporcjach. Na koniec należy jeszcze skontrolować odczyn pH, który musi znaleźć się w przedziale 5-6,5, czyli powinien być stosunkowo kwaśny. W razie nie spełniania normy, należy dodać składników aby wyrównać poziom.

Uprawa Różanecznika wymaga także starannego wyboru stanowiska. Powinno ono być zacienione i osłonięte, a więc najlepiej jeśli znajdzie się w sąsiedztwie innych roślin. Dobrze spisują się tutaj rośliny o głębokim systemie korzeniowym, bowiem nie konkurują one o wodę z Różanecznikami.

Podsumowanie

Można wiec powiedzieć, iż uprawa Różanecznika jest stosunkowo prosta i mało wymagająca. Jeśli zadbamy o kwestie takie jak dobór odmian, przygotowanie gleby i wybór właściwego stanowiska nasadzenia, z całą pewnością uda nam się osiągnąć zadowalające efekty uprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *