Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Uprawa Azalii w domu i ogrodzie.

Azalia to jeden ze zdecydowanie najpiękniejszych krzewów ozdobnych z rodziny wrzosowatych, które stosunkowo dobrze radzą sobie w naszej strefie klimatycznej. Mimo tego nawet, iż ich naturalne środowisko to przecież wysokie partie gór Chińskich, oraz Ameryki Północnej, gdzie przecież klimat jest jednak nieco łagodniejszy. Niektóre z odmian Azalii i Różaneczników, są w stanie bezproblemowo przetrwać nawet bardzo srogie zimy, jakie nawiedzają nasz region. Inne z kolei nadawać się będą jedynie do tego, aby hodować je w domu, lub też na zewnątrz z zastrzeżeniem iż na zimę będą przenoszone w doniczkach do zabezpieczonych termicznie pomieszczeń. Zobaczmy więc jak to jest w tymi Azaliami, i jak przygotować się do ich uprawy.

Warunki glebowe do uprawy Azalii i Różaneczników.

Przede wszystkim, najważniejsza kwestią będzie tutaj staranne i precyzyjne przygotowanie gleby na stanowiska uprawy Azalii. Musimy tutaj pamiętać iż Azalie tak samo jak pozostałe rośliny z rodziny Rhododendron wymagają gleby o odczynie pH na poziomie 5-6,5 (w zależności od odmiany). Dlatego też, podstawowym zadaniem będzie zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie do mierzenia odczynu pH gleby. Najprostsze tego typu urządzenia to koszt 20 PLN, aczkolwiek warto w tym przypadku zainwestować nawet 100 PLN w dobrej jakości elektroniczny pHmetr. Sam pomiar zajmuje kilka minut, a przynajmniej będziemy mieć pewność co do odczynu pH i w przypadku nieprawidłowego, będziemy mogli działać regulatorami pH.

Gleba do uprawy Azalii

Zdecydowanie najlepszym rodzajem gleby do uprawy Azalii będzie mieszanka kory sosnowej, gleby ogrodniczej (kompostu) i nie odkwaszonego torfu. Wszystkie składniki mieszamy w równych proporcjach i sprawdzamy poziom pH gleby. W razie konieczności wyrównujemy poziom poprzez zmianę proporcji gleby, lub poprzez odpowiednie regulatory pH, które kupimy w każdym niemal sklepie ogrodniczym.

Stanowiska do uprawy Azalii.

Wybór stanowiska w ogrodzie do uprawy Azalii odgrywa bardzo istotną rolę, wywierając silny wpływ na jej możliwości wzrostu. Źle dobrane stanowisko skutkuje niestety słabymi wynikami w hodowli a nawet utratą krzewu. Najlepszym stanowiskiem będzie miejsce w pobliżu większego drzewka, które zapewni odpowiedni poziom zacienienia. Dobrze jest także na ogródku umiejscowić nawet niewielkie oczko wodne, małą sadzawkę, która będzie w stanie wpłynąć na zwiększenie poziomu lokalnej wilgotności. Azalie uwielbiają wyższy poziom wilgotności.

Uprawa doniczkowa.

W zasadzie nie różni się zbytnio od uprawy ogrodowej, z tą jedynie różnicą, iż w tym przypadku wybieramy odmiany osiągające niezbyt duże rozmiary (do jednego metra) i dbamy o to, aby na czas największych mrozów, przenieść je w bezpieczne miejsce. Można na przykład przenieść je bezpośrednio do domu, lub gdzieś na stryszek czy też do pomieszczenia gospodarczego. Ważne jest aby temperatura tam panująca nie schodziła drastycznie poniżej zera, bowiem te akurat gatunki Azalii nie lubią zbyt niskich temperatur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *