Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Typy łożysk oraz ich zastosowanie.

Współcześnie w branży motoryzacyjnej, wykorzystywanych jest bardzo dużo różnorodnych typów i rodzajów łożysk. Każdy z nich zapewnia nam możliwość przenoszenia innego zakresu i rodzaju obciążeń, wobec czego też, trzeba bardzo starannie dobierać łożyska do konkretnych zastosowań. Jest to kwestią niezwykle istotną, bowiem przy niewłaściwym doborze łożyska, nie będzie ono w stanie prawidłowo pracować. Zdecydowanie najbardziej spopularyzowane są obecnie łożyska stożkowe oraz łożyska kulkowe, w swoich różnych odmianach i wariantach. Bardzo dobrze będzie więc wiedzieć, w jaki sposób działają poszczególne z nich, co pozwoli nam na skuteczne ich wykorzystywanie w różnych zastosowaniach.

Łożyska kulkowe

Zdecydowanie najbardziej popularnym typem łożysk, obecnie wykorzystywanych nie tylko w motoryzacji, są bez wątpienia łożyska kulkowe. Występują one w wielu różnorodnych odmianach wariantach, różniących się od siebie zdolnością do przenoszenia różnych obciążeń, oraz obciążeń o różnym natężeniu. Elementem tocznym są tutaj kulki, zaś w zależności od kształtu łożyska i jego konstrukcji, będzie ono zdolne do przenoszenia obciążeń promieniowych, lub tez osiowych. Łożyska kulkowe możemy tutaj podzielić na następujące rodzaje:

  • Łożyska kulkowe zwykłe
  • kulkowe skośne łożyska (jednorzędowe, jednorzędowe dwukierunkowe, dwurzędowe)
  • Łożyska kulkowe wahliwe

Każde z tych łożysk będzie zapewniać możliwość łożyskowania w różnych warunkach, przy występowaniu różnych obciążeń o różnym natężeniu. Można tutaj obecnie przyjąć założenie, iż łożyska kulkowe w każdej ze swych postaci będą zdecydowanie najbardziej popularnymi łożyskami, wykorzystywanymi zarówno w przypadku branży motoryzacyjnej, jak i innych branż.

Łożyska stożkowe.

Dość dużym poziomem popularności w zastosowaniu cieszą się także łożyska stożkowe. Od łożysk kulkowych różnią się przede wszystkim tym, iż tutaj elementy toczne będą mieć kształt ściętych u góry stożków, poruszających się także po stożkowej bieżni. Najważniejszą cechą charakterystyczną dla tego typu łożysk, jest to, iż potrafi przenosić obciążenia osiowe tego samego rzędu co obciążenia promieniowe. Jest to bardzo ważna cecha, która sprawia, iż łożyska tego typu można zastosować z powodzeniem we wszelkiego rodzaju obrabiarkach, gdzie będziemy mieć do czynienia z obydwoma typami obciążeń na łożyskowanym wale. Warto pamiętać o tym, iż kupując łożyska stożkowe z hurtowni trzeba będzie dość precyzyjnie sprawdzić jego model i parametry techniczne, aby przekonać się co do jego dobrego dopasowania do konkretnego zastosowania. W przeciwnym razie, może się okazać, iż bardzo szybko, w toku obciążenia eksploatacyjnego zostanie ono po prostu uszkodzone. Tutaj musimy łożysko dobierać bardzo precyzyjnie, aby mogło pracować długo i bezawaryjnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *