Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Wypoczynek i rekreacja

Trekking w Alpach a odpowiednie przygotowanie.

Nie da się ukryć, iż każdorazowy wyjazd na trekking w Alpach, wymagać będzie od nas odpowiedniego poziomu przygotowania. Chodzi tutaj zarówno o kwestie związane z posiadanym przez nas wyposażeniem, jak i o kwestie przygotowania naszej siły fizycznej oraz kondycji. W końcu nawet najprostsze trasy trekkingowe w Alpach, będą stawiać przed nami pewne wymagania. Warto na każdą taką ewentualność być odpowiednio przygotowanym, co zapewni nam maksymalizację korzyści z wyjazdu. Koniecznością jest więc tutaj prawidłowe przygotowanie się do wyprawy nawet na najprostszy trekking w Alpach.

Wyposażenie na trekking w Alpach.

Jednym z najważniejszych elementów, wpływających na bezpieczeństwo i komfort poruszania się alpejskimi trasami, będzie posiadane przez nas wyposażenie. Nie da się przecenić wartości dobrego przygotowania w tym zakresie. Solidne buty trekkingowe, czy też odzież, będą w stanie zapewnić nam komfortowe warunki poruszania się, niezależnie od aktualnej pogody. Buty powinny tutaj posiadać solidny bieżnik, gwarantujący przyczepność w zróżnicowanym terenie i warunkach. Odzież zaś, powinna być wodoodporna i przewiewna. Dzięki temu nawet w warunkach deszczowych zachowamy wysoki poziom komfortu termicznego. Ciało nie ulegnie zapoceniu, co jest jednym z najgorszych scenariuszy w górach. Warto także pamiętać iż w sezonie wiosenno letnim, będziemy na szlaku regularnie zakładać i zdejmować kurtkę. Jej zadaniem będzie osłonięcie nad od wiatru na terenie eksponowanym. Pomiędzy drzewami zaś i kosodrzewiną, będzie wystarczająco ciepło od promieni słonecznych.

Ponadto pamiętajmy o tym, aby w plecaku znalazły się dodatkowo latarka czołówka, nóż, apteczka pierwszej pomocy, oraz pojemnik na wodę i termos na ciepły napój. Są to elementy niezbędne na najprostszych trasach. Takich, które nie wymagają od nas posiadania sprzętu alpinistycznego.

Przygotowanie fizyczne.

Wybierając się na trekking amatorski w Alpach, pamiętać trzeba będzie także o prawidłowym przygotowaniu fizycznym. Tutaj mamy jednak stosunkowo sporo możliwości przygotowania się do wyprawy. Przede wszystkim jednak pamiętać trzeba, iż aktywność fizyczna na co dzień będzie podstawą. Warto więc regularnie wybierać w drodze do pracy rower zamiast samochodu, jeśli tylko mamy taką możliwość. Warto także częściej odwiedzać pływalnię. Pozwoli nam to ogólnie na poprawę naszej kondycji i wytrzymałości, co na szlaku alpejskim będzie nieocenione. Dobrym pomysłem, będzie także regularne odwiedzanie siłowni. Oczywiście nie musimy się nastawiać w tym przypadku na kulturystykę. Nas będzie interesować ogólna wydolność i siła fizyczna, oraz siła fizyczna naszych nóg. To właśnie nogi, będą w największym zakresie narażone na obciążenia podczas poruszania się górskimi szlakami. Tak więc, dołożenie starań do wzmocnienia ich siły i wytrzymałości, z całą pewnością przełoży się na ułatwienie poruszania się alpejskimi szlakami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *