Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Systemy bezpieczeństwa w pomieszczeniach akumulatorowni.

Podczas realizacji procesu ładowania akumulatorów kwasowo ołowiowych, bardzo często może dochodzić do sytuacji potencjalnie zagrażających pracownikom znajdującym się na obiekcie. Najważniejszym zagrożeniem jest tutaj niewątpliwie możliwość wydzielania się wodoru, który w pewnych stężeniach staje się gazem silnie wybuchowym. Dlatego też, we wszystkich obiektach, gdzie realizowane jest ładowanie baterii trakcyjnych, koniecznością staje się inwestycja w odpowiedniej klasy systemy detekcji wodoru. Są to specjalnie przygotowane czujniki, które reagują na zmianę składu otaczającej ich atmosfery, co ma miejsce w przypadku wydzielania do niej wodoru.

Dlaczego detekcja wodoru jest tak istotna?

Przede wszystkim ze względu na fakt, iż podczas ładowania akumulatorów kwasowo ołowiowych, wydziela się wodór a jest to gaz skrajnie łatwopalny. W połączeniu zaś z powietrzem tworzy silnie wybuchową mieszankę. Dlatego też, kluczowe ze względów bezpieczeństwa jest zapewnienie możliwości wychwytywania nadmiernego jego stężenia w otoczeniu i natychmiastowe działania zabezpieczające teren. W tym przypadku będzie to najczęściej odłączenie zasilania od urządzeń w najbliższym otoczeniu i uruchomienie wentylacji mechanicznej z maksymalną wydajnością.

Jak działa system detekcji wodoru?

Obecnie stosowane systemy detekcji wodoru, oparte są o podzespoły dostarczane przez firmę GAZEX, która jest zdecydowanym liderem na rynku w dziedzinie tego typu rozwiązań. W skład systemu wchodzi centrala alarmowa oraz czujniki gazowe typu DEX, jak również sygnalizatory dźwiękowo optyczne. Czujnik jest wyposażony w półprzewodnikowy sensor gazu. Dodatkowym zabezpieczeniem poprawności działania czujnika jest fakt, iż każdy pomiar jest powtórzony w pewnym odstępie czasu zanim zostanie zgłoszony alarm wodorowy.

W przypadku czystego otoczenia atmosferycznego, rezystencja sensora czujnika utrzymuje się na stałym poziomie. Jeśli natomiast do atmosfery otaczającej przedostanie się wodór, rezystencja będzie się zmieniać, a to sprawia, iż mostek będzie znajdywać się w stanie braku równowagi. Im większe stężenie gazu, tym wyższy poziom rezystencji. Dzięki temu można przy pomocy czujników odczytać poziom stężenia gazu i odpowiednio do tych wartości podejmować działania zaradcze.

Czy te zabezpieczenia są koniecznie?

Obecnie każde pomieszczenie akumulatorowni powinno być wyposażone w nowoczesne systemy detekcji wodoru, połączone z instalacją elektryczną oraz wentylacyjną. Takie są wymogi prawne w tym zakresie. Wpływa to bowiem wyraźnie na bezpieczeństwo pracowników znajdujących się w danym momencie na obiekcie. Warto tutaj także podkreślić, iż w razie wybuchu, zagrożone jest nie tylko zdrowie i życie pracowników ale całe mienie przedsiębiorstwa. Jednakże największą wagę powinniśmy przywiązywać tylko i wyłącznie do bezpieczeństwa pracowników znajdujących się na obiekcie. Mienie firmowe nie ma tak wielkiej wartości jak zdrowie i życie drugiego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *