Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Rodzaje stosowanych obecnie łożysk

Wszelkiego rodzaju pojazdy samochodowe oraz maszyny przemysłowe, swoje działanie zawdzięczają przede wszystkim zastosowaniu łożysk. Stanowią one podstawę wykonania każdej maszyny, zapewniając możliwość minimalizowania sił tarcia w przypadku obracających się względem siebie przedmiotów. Bez łożyska, nie byłoby możliwe przygotowanie jakiegokolwiek pojazdu samochodowego. To właśnie pojawienie się łożysk, jest w pewnym sensie odpowiedzialny za znaczne przyspieszenie rozwoju całej ludzkości. Warto tutaj więc przyjrzeć się łożyskom nieco bliżej. Tym bardziej, iż na chwilę obecną w użytku znajdziemy całe mnóstwo typów i rodzajów łożysk, na które warto zwrócić uwagę.

Łożyska stożkowe i ich zastosowanie.

Jednymi z ciekawych rodzajów, dość powszechnie stosowanych łożysk, są bez wątpienia łożyska stożkowe. Jest to specjalny typ łożysk wałeczkowych, w których elementem tocznym są ścięte u szczytu stożki. Bieżnie są także stożkowe. Tego typu łożyska przeznaczone są do przenoszenia obciążeń złożonych, czyli do przenoszenia jednoczesnego obciążeń promieniowych oraz osiowych. Jest to więc bardzo dobrze łożysko, do zastosowania w wielu rozwiązaniach mechanicznych oraz przemysłowych. Do najważniejszych zalet łożysk stożkowych należy tutaj zaliczyć:

  • Niewielkie tarcie – zapewniane poprzez optymalny dobór kształtów wałeczków. Dzięki temu wytwarzane są także o wiele mniejsze ilości ciepła wskutek tarcia, jak również ograniczone jest zużycie obrzeża łożyska
  • Duża trwałość eksploatacyjna – w zależności od konkretnego typu, będą precyzyjnie zoptymalizowane do przenoszenia konkretnych obciążeń.
  • Niezawodność eksploatacyjna – poprzez optymalizację styku wałeczków i bieżni, powstaje tzw. film smarny we wnętrzu łożyska
  • Jednorodność kształtów i wymiarów wałeczków – wałeczki są produkowane w bardzo wąskim zakresie tolerancyjnym. Ta jednorodność zapewnia ciche warunki pracy łożysk poprzez optymalny i równomierny rozkład przenoszonych obciążeń na wszystkie wałeczki.
  • Obniżenie temperatur szczytów w okresie docierania łożyska – w przypadku dobrego wykonania łożyska i prawidłowego smarowania, można ograniczyć ciepło powstające w procesie docierania łożyska. Oczywiście warunkiem będzie także prawidłowy montaż łożyska.
  • Rozłączność oraz zamienność – jakość wykonania poszczególnych łożysk stożkowych, gwarantuje nam możliwość ich łatwego zamieniania ze sobą. Rozłączność łożysk to zaś bardzo ważna zaleta, pozwalająca na łatwiejszy ich montaż w wielu przypadkach. Pierścień wewnętrzny wraz z wałeczkami będzie montowany oddzielnie od pierścienia zewnętrznego.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż łożyska stożkowe z hurtowni będą bardzo ciekawym typem łożysk. Ich zastosowanie w przemyśle staje się bardzo popularne, właśnie ze względu na możliwość jednoczesnego przenoszenia obciążeń tak promieniowych jak i osiowych. Jest to bardzo specyficzna cecha, która gwarantuje szerokie zastosowanie tego typu łożysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *