Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Wypoczynek i rekreacja

Przystępny trekking ze zdobyciem czterotysięcznika.

Każdy z pasjonatów trekkingu alpejskiego, z cała pewnością prędzej czy później zamarzy o tym, aby na swoim koncie mieć przynajmniej jeden ze słynnych czterotysięczników. Nie jest to wcale takim wymagającym zadaniem, aczkolwiek trzeba posiadać pewne doświadczenie i oczywiście prawidłowo się w pierwszej kolejności przygotować. Mówimy tutaj o zdobyciu szczytu Gran Paradiso o wysokości 4061 m n.p.m., bowiem jest to szczyt stosunkowo przystępny do zdobycia. Wejście na sam szczyt nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności technicznych, aczkolwiek dobra kondycja, zdrowie i siła fizyczna będą tutaj jak najbardziej niezbędne.

Wejście na Gran Paradiso.

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj oczywiście skorzystanie z oferty biur podróży specjalizujących się w organizowaniu tego typu wypraw. Jest to najbezpieczniejsza forma, dzięki czemu szanse powodzenia w zdobyciu samego szczytu znacznie będą wzrastać. Samodzielna wyprawa jest raczej przeznaczona dla bardzo doświadczonych alpinistów.

Wejście na szczyt nie będzie od nas wymagać żadnych umiejętności technicznych, ani posiadania i wykorzystywania specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Niemniej jednak trzeba liczyć się z koniecznością pokonania 1900 metró5. różnicy wzniesień, a przy tym trasa będzie bardzo często silnie wyeksponowana. Zazwyczaj, grupy wyjazdowe z biur podróży będą liczyć 4-5 osób plus doświadczony przewodnik alpejski. Część trasy będzie wieść lodowcem, wobec czego będziemy musieli wykorzystać czekan, raki i dolną uprząż do wzajemnej asekuracji z pozostałymi członkami grupy. Sprzęt ten jednak będziemy mogli wypożyczyć na miejscu, więc nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na zakup własnego.

Kilka słów przygotowaniu

Mówimy iż wejście na gran Paradiso to stosunkowo przystępny trekking, niemniej jednak przygotować się trzeba i to dość solidnie. Głównie pod względem ekwipunku, w którym koniecznie powinny się znaleźć elementy takie jak:

 • Plecak o pojemności około 40 litrów, z paskami, pozwalającymi dopiąć czekan.
 • Solidne, górskie, wodoodporne buty
 • Raki, dolna uprząż, czekan, dwa karabinki (na wypadek, gdyby jeden się zagubił) – można posiadać własne ( nie może to być sprzęt stary i zużyty), ale nie ma problemu z wypożyczeniem tego sprzętu na miejscu.
 • Dobrej klasy odzież górską – jej zadaniem jest zapewnienie nam komfortowych warunków termicznych podczas wyprawy. Na samym szczycie temperatura może sięgać nawet poniżej 10 stopni Celsjusza poniżej zera.
 • Bieliznę i odzież na zmianę
 • Mała apteczka pierwszej pomocy i aluminiowy koc termiczny
 • Zabezpieczenie przeciwsłoneczne – krem z filtrem, czapka, okulary przeciwsłoneczne.
 • Latarka z zapasowymi bateriami
 • Light sleeping bag liner
 • Termos, pojemnik na wodę (1,5 l), mały składany nóż.
 • Dokumenty (dowód, paszport itp.)

Co więcej trzeba zadbać o to, aby cały bagaż był stosunkowo lekki. Jego waga nie powinna tutaj przekraczać 8-10 kg, bowiem trzeba będzie to wszystko ze sobą wnieść na wysokość 4061 m n.p.m.
Reasumując, przy odpowiednim przygotowaniu i pewnym doświadczeniu, każdy z nas może zdobyć swój pierwszy czterotysięcznik, którym w tym przypadku będzie alpejski szczyt Gran Paradiso. Przygotowania trochę zajmą i pochłoną trochę funduszy, niemniej jednak w zamian za to otrzymujemy niesamowitą możliwość podziwiania świata z wysokości ponad czterech tysięcy metrów a wszystkie te metry pokonane na własnych nogach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *