Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Przemysłowe wykorzystanie klejów utwardzalnych promieniowaniem UV.

Kleje utwardzane promieniowaniem UV, stają się obecnie bardzo popularne w wielu gałęziach przemysłowych. Przede wszystkim, w elektronice i elektrotechnice, choć bardzo często także w medycynie, motoryzacji, a nawet w przemyśle spożywczym. Tak wielkie zainteresowanie tą technologia klejenia wynika przede wszystkim z dobrych parametrów osiąganej tą technologią spoiny. Jest trwała i solidna a przy tym stosunkowo przystępna w produkcji. Wartym podkreślenia jest także to, iż charakteryzuje się większą ilością zalet. Warto tutaj przyjrzeć się kwestii tego, jak wygląda przemysłowe wykorzystanie tej technologii, bowiem w wielu przypadkach jest ona wręcz idealnie do takich zastosowań zaprojektowana.

Jak przygotować klejenie z utwardzaniem UV?

Przede wszystkim, warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii przygotowania przedmiotów do klejenia w tej technologii. Jest to technologia dość zbliżona do innych metod klejenia. Powierzchnie klejone powinny być czyste, odtłuszczone, gładkie, bez jakichkolwiek zadrapań, czy też zarysowań. Klej należy równomiernie rozprowadzić po obydwu klejonych powierzchniach, a następnie precyzyjnie ze sobą połączyć. Od tego momentu, jeszcze przez godzinę będziemy mogli manipulować klejonymi przedmiotami. Jednakże po godzinie, trzeba będzie ostatecznie utwardzić spoinę wykorzystując odpowiednie . chodzi tutaj o to, iż godzina to maksymalny czas żywotności kleju, czyli czasu, do którego zachodzi konieczność jego utwardzenia, aby nie został zmarnowany. Jest to więc rozwiązaniem bardzo korzystnym w przemysłowych technologiach produkcyjnych. Pozwala nam na przygotowanie większej ilości klejonych elementów a następnie na jednoczesne ich utwardzenie w większym piecu UV.

Zalety klejenia z wykorzystaniem klejów utwardzanych UV.

Warto tutaj także zwrócić uwagę na wszystkie zalety, jakie niesie za sobą wykorzystanie tej technologii klejenia w przemyśle. Jest ich całkiem kilka, wobec czego warto sobie je tutaj wyszczególnić. Najważniejszymi zaletami w tym przypadku będą następujące:

  • Niski koszt jednostkowy wykonania spoiny
  • Bardzo dobre parametry techniczne spoiny, jej twardość, trwałość, odporność na uszkodzenia.
  • Szybki czas utwardzania spoiny – już nawet w 10 sekund możliwe jest ostateczne utwardzenie spoiny.
  • Długi czas żywotności kleju – nawet do jednej godziny, zanim nastąpi konieczność utwardzenia spoiny

Widzimy więc stosunkowo wyraźnie, iż jest to technologia bardzo dobrze sprawdzająca się w przemysłowym zastosowaniu. Szczególnie zaś sprawdza się na szybkich liniach produkcyjnych, bowiem czas utwardzania pozwala na to, aby przygotować kilka elementów i szybko je skleić. Poprzez odpowiednie, zbiorcze promienniki UV do utwardzania w liniach produkcyjnych, czyli można powiedzieć poprzez piece UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *