Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Produkcja brykietu z trocin i jej wymagania.

W ostatnich latach, coraz większa ilość wszelkiego rodzaju tartaków i warsztatów stolarskich, decyduje się na wdrożenie produkcji brykietu z trocin. Jest to doskonały sposób utylizacji dużych ilości odpadów z tego typu produkcji, która dodatkowo przynosi firmie spory dochód. Wytworzony brykiet z trocin, można zarówno sprzedać na rynku, jak i wykorzystać do ogrzewania własnych obiektów produkcyjnych, magazynowych i biurowych. Można więc powiedzieć iż jest to przyjemne z pożytecznym. Z jednej strony pozbywamy się dużych ilości odpadu, z którym i tak nie bardzo było co zrobić, a z drugiej zaś produkujemy ekologiczny materiał opałowy, który może nam przysporzyć dodatkowego dochodu, lub zagwarantować ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem własnych budynków.

Wymagania związane z produkcją brykietu z trocin.

Oczywiście należy tutaj zdać sobie sprawę z faktu tego, iż produkcja brykietu z trocin będzie wiązać się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów. Chodzi głównie o kwestię tego, aby zagwarantować idealne warunki do produkcji, aby ostateczny produkt charakteryzował się jak najlepszymi parametrami. Najważniejszych aspektem będzie utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności zarówno samego materiału wsadowego, jak i gotowego wyrobu czyli brykietu. Wilgotność w tym przypadku nie powinna przekraczać poziomu 10%, bowiem przy wyższych wartościach, brykiet z trocin będzie tracić swoją wartość kaloryczną. Jest to wynikiem tego, iż w procesie spalania będziemy dużą część energii marnować na odparowanie wody zawartej w brykiecie. Nadmierna ilość wody będzie także negatywnie wpływać na sam proces produkcji, bowiem tutaj mamy do czynienia z koniecznością wyciśnięcia z drewna żywicy. Stanowi ona naturalne lepiszcze do brykietu, zaś nadmierna ilość wilgoci w trocinach, będzie osłabiać naturalne, żywiczne wiązanie. Skutkiem tego brykiet będzie mało stabilny już w procesie transportu i magazynowania, a co gorsza także w procesie spalania.

Obiekty magazynowe i produkcyjne.

Mając powyższe na względzie, trzeba będzie przede wszystkim zainwestować w odpowiednie obiekty magazynowe i produkcyjne, w których będzie możliwe utrzymanie odpowiednio suchych warunków przechowywania zarówno trocin, jak i gotowego brykietu z trocin. Wymagać to będzie sporych nakładów finansowych, niemniej jednak w perspektywie kilku lat, tego typu inwestycja z całą pewnością zwróci się z nawiązką. Tym bardziej, iż na chwilę obecną ekologiczne materiały opałowe, a brykiet niewątpliwie należy do najlepszych i najbardziej ekologicznych, stają się coraz bardziej popularne. Za kilka lat będą to jedyne materiały opałowe, bowiem można zauważyć, iż w krajach całej unii panuje tendencja wycofywania się z eksploatacji paliw kopalnych, na rzecz energii odnawialnej. Jest to więc ruch w dobrą stronę z obiecującymi perspektywami na przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *