Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Odwadnianie

Proces nawadniania upraw rolnych.

Nawadnianie w rolnictwie jest jednym ze zdecydowanie najistotniejszych procesów, bez którego w wielu przypadkach mielibyśmy do czynienia ze zbyt wielkim poziomem strat. Wystarczy dłuższy okres z brakiem opadów atmosferycznych a już może dojść do poważniejszego uszkodzenia dużego areału upraw rolnych, szczególnie w przypadku roślinności bardziej wymagającej w zakresie nawadniania. Dlatego też, koniecznością będzie posiadanie przez każdego rolnika możliwości sztucznego zasilania wodą swoich upraw celem uchronienia ich przed efektem braku opadów atmosferycznych. Zobaczmy w takim razie jak najlepiej podejść do kwestii realizacji procesu nawadniania upraw rolnych z wykorzystaniem deszczowni mobilnych oraz odpowiednio dobranych pomp zatapialnych.

System nawadniania i jego dobór.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię prawidłowego doboru odpowiedniego systemu nawadniania, bowiem będzie on zależny od naszych potrzeb i specyfiki naszych upraw. W przypadku kiedy cały areał zlokalizowany jest blisko siebie, można pokusić się o zainstalowanie deszczowni stacjonarnych, niemniej jednak z reguły bywa tak, iż posiadane pola uprawne będą dość od siebie odległe. W takich zaś okolicznościach koniecznych będzie zastosowanie deszczowni mobilnych, które zagwarantują nam większą dowolność w zakresie nawadniania. Chodzi przede wszystkim o to, iż przy pomocy jednego systemu, będziemy w stanie zrealizować nawadnianie na kilku a nawet na wszystkich naszych polach uprawnych. Oczywiście nie będzie to możliwe do zrealizowania w tym samym czasie, niemniej jednak przy odpowiedniej organizacji pracy, możliwe będzie zagwarantowanie prawidłowego nawodnienia wszystkim uprawom nawet w przypadku długotrwałego braku opadów atmosferycznych.

Zasilenie deszczowni w wodę.

Osobnym zagadnieniem będzie tutaj odpowiednie zasilenie wodą systemu nawadniania, bowiem to stanowi największe zmartwienie dla wielu rolników. W tym celu przede wszystkim wykorzystywane są wszelkiego rodzaju naturalne cieki i zbiorniki wodne, rzeki, potoczki, stawy i jeziora. Niemniej jednak nie zawsze będziemy mieć takowe źródła wody do nawadniania pod ręką, a co za tym idzie, trzeba będzie poszukać także innych rozwiązań. Ostatecznie można będzie skorzystać z wody transportowanej w zbiornikach o pojemności 1000l lub też wykopać w pobliżu swoich pól uprawnych studnię głębinową, która zagwarantuje nam stały napływ wody do nawadniania. Niezależnie jednak od samego źródła wody do nawadniania, najważniejsze będą tutaj pompy zatapialne, które będą odpowiedzialne za pobór wody ze źródła i dostarczenie jej do deszczowni. Co więcej, bardzo istotnym jest, aby zastosowane tutaj pompy zatapialne charakteryzowały się odpowiednimi parametrami technicznymi, aby były w zagwarantować nam prawidłowe ciśnienie robocze wody podawane do instalacji nawadniania, aby zraszacze naszej deszczowni mogły pracować ze swoją nominalną wydajnością zapewniając nam skuteczne nawadnianie dużej przestrzeni za jednym razem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *