Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Pomieszczenie akumulatorowni.

Odpowiednio przygotowane pomieszczenie akumulatorowni, jest jedną z najważniejszych kwestii, jeśli chodzi o bezpieczeństwo ładowania baterii trakcyjnych. Chodzi tutaj w szczególności o akumulatory kwasowo-ołowiowe, które poza kwestią swojej dobrej wydajności, charakteryzują się też pewnymi zagrożeniami. Otóż w przypadku jakiejkolwiek awarii, w przypadku rozszczelnienia się akumulatora, może zacząć wydzielać się do otoczenia wodór. Jest to zaś gaz bardzo niebezpieczny, silnie łatwopalny. W połączeniu z powietrzem atmosferycznym, tworzy zaś mieszanki silnie wybuchowe. Tak więc pomieszczenie akumulatorowni powinno być odpowiednie przystosowane do tego, aby w bezpiecznych warunkach realizować proces ładowania akumulatorów.

Jak przygotować pomieszczenie akumulatorowni?

Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, aby w ogóle wydzielić odrębne pomieszczenie akumulatorowni. Jeśli to zrobimy, to już zneutralizujemy około 50% zagrożeń, jakie mogą się pojawić w trakcie ładowania baterii trakcyjnych. Warto jednak takie pomieszczenie odpowiednio wyposażyć, aby minimalizacja zagrożeń stała na jeszcze wyższym poziomie. Najważniejszymi elementami, z jakich powinno się składać pomieszczenie akumulatorowni są:

  • Ściany i podłogi wyłożone materiałem kwasoodpornym
  • Nieiskrząca instalacja elektryczna
  • Systemy detekcji wodoru
  • Centrala alarmowa
  • System wentylacji mechanicznej.
  • Dostęp do świeżej zimnej wody.

Kluczową rolę w kwestii bezpieczeństwa będzie odgrywać tutaj detekcja wodoru, czyli specjalne czujniki połączone z centralą alarmową. W chwili wykrycia zbyt dużego stężenia wodoru w pomieszczeniu, natychmiast od prostowników odcinane jest zasilanie, a na zewnątrz uruchomiona jest sygnalizacja dźwiękowa oraz wizualna zagrożenia. Dzięki czemu pracownicy będący na obiekcie mogą być poinformowani o zagrożeniach i podjąć stosowne działania. Jednocześnie, centrala alarmowa ma także za zadanie uruchomienie systemu wentylacji na 100%, celem pozbycia się wydzielanego wodoru, co pozwolić zneutralizować zagrożenie. Tak aby natychmiast wywietrzyć pomieszczenie akumulatorowni, celem pozbycia się niebezpieczeństwa.

Koszty realizacji

Oczywiście tak dobrze przygotowane pomieszczenie akumulatorowni będzie wymagać sporych nakładów inwestycyjnych. Musimy jednak pamiętać, iż są to inwestycje w 100% niezbędne. Jeśli zdecydujemy się szukać w tym przypadku jakichkolwiek oszczędności, to automatycznie wzrastać będzie poziom zagrożenia dla naszych pracowników oraz mienia firmowego. Jednym słowem nie warto oszukiwać, nie warto szukać oszczędności, tylko skupić się na tym, aby pomieszczenie akumulatorowni przygotować w jak najlepszy sposób.

Podsumowanie.

Musimy więc powiedzieć, iż pomieszczenie akumulatorowni to bardzo istotny element w wielu przedsiębiorstwach. Należy się skupić przede wszystkim na tym, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas obsługi akumulatorów oraz prostowników. Jest to kwestią wręcz kluczową, jeśli chcemy, aby codzienna praca w firmie była bezpieczna i jak najbardziej wydajna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *