Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Piec kominkowy, jako główne źródło ciepła w domu jednorodzinnym.

Zastosowanie pieca kominkowego do ogrzewania naszego domu, jako jedynego źródła ciepła jest jak najbardziej możliwe, aczkolwiek trzeba będzie spełnić pewne kryteria w tym zakresie. Chodzi tutaj głównie o to, iż w przypadku kiedy do ogrzewania w miejsce kotła węglowego, zagonimy piec kominkowy, będziemy musieli zagwarantować sobie, iż jego parametry będą wystarczające do prawidłowego ogrzania domu, aby codzienne w nim mieszkanie było wystarczająco komfortowe. Zobaczmy wobec tego, w jaki sposób należy dobrać piec kominkowy do naszego domu, oraz jakie wymagania należy spełnić, aby to rozwiązanie miało jakikolwiek sens i rację bytu. Aby nie naraziło nas na brak komfortu cieplnego w domu, i zbyt wygórowane koszty związane z ogrzewaniem domu w sezonie zimowym.

Wymagania dla zastosowania kominka.

W pierwszej kolejności należy tutaj sprawdzić, i to bardzo starannie, czy nasz dom spełnia wszystkie wymagania w kwestii zastosowania pieca kominkowego do ogrzewania naszego domu. Trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż piec kominkowy, niezależnie od swej jakości wykonania, nigdy nie będzie w stanie zapewnić takiej samej mocy grzewczej, jak węglowy kocioł centralnego ogrzewania, wobec czego też, nasz dom musi być na takie zmiany odpowiednio przygotowany. Mniejszy problem, jeśli mamy nowy dom, zbudowany w nowych technologiach, gdzie energooszczędność jest zaplanowana od samego początku, niemniej w przypadku budynków starszych, będziemy musieli poczynić pewne inwestycje.

Ocieplenie budynku.

Przede wszystkim trzeba będzie ocieplić budynek, aby nie tracił on zbytniej ilości ciepła. Z dodatkowych zalet tej inwestycji możemy tutaj wymienić fakt, iż zyskamy przy okazji lepsze możliwości kształtowania estetyki naszej elewacji poprzez możliwość wykonania pięknego tynku strukturalnego, jak również to, że ocieplenie budynku zapewnia nam także dodatkową ochronę przed skwarem w czasie letnich upałów.

Ocieplenie dachu.

Dach to kolejny element o ociepleniu którego musimy pamiętać, bowiem przez dach do wnętrza domu dostaje się wyjątkowo dużo zimna z zewnątrz. Oczywiście ocieplenie dachu także będzie nas chronić przed upałem w czasie lata, tak więc, także i w tym przypadku będziemy korzystać podwójnie.

Izolacja piwnic.

Oczywiście, należy także odpowiednio zaizolować mury piwnic od zewnętrznej strony, aby chronić dom przed wilgocią, co jednocześnie wpłynie korzystnie na minimalizację strat ciepła.

Wymiana okien i drzwi.

Kolejnym aspektem będzie wymiana okien na bardziej szczelne i energooszczędne. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż przez okna do wnętrza domu dostaje się zdecydowanie najwięcej chłodu, a co za tym idzie, odpowiednie podejście do ich wymiany na lepszy, energooszczędny model, zapewni nam o wiele lepsze warunki do wykorzystania w ogrzewaniu pieca kominkowego.

Wybór właściwego pieca kominkowego.

W tym momencie, kiedy wszystkie wymagania względem budynku będą już spełnione, możemy śmiało przystąpić do wyboru odpowiedniego pieca kominkowego. Możemy tutaj zastosować na przykład żeliwne piece kominkowe, szczególnie te z płaszczem wodnym, które będziemy mogli podłączyć do istniejących instalacji grzejnikowych, co zapewni nam pewne oszczędności, bowiem nie trzeba będzie myśleć o wykonywaniu osobnej instalacji grzewczej.

Murowany piec z wkładem kominkowym.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie murowanych pieców kominkowych, do których montowany jest wkład kominkowy, który także może być wyposażony w płaszcz wodny. W tym przypadku zyskujemy dodatkową estetykę wystroju wnętrz, bowiem możemy sobie wymurować bardzo ozdobny kominek, iście w stylu godnym królewskich salonów, oczywiście jeśli będziemy dysponować w tym celu odpowiednimi funduszami.

Podsumowanie.

Jednym słowem, trzeba tutaj powiedzieć, iż piece kominkowe znajdują coraz wieksze zastosowanie, przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż nowe technologie budowlane minimalizują zapotrzebowanie na energię cieplną, a co za tym idzie, nie musimy już korzystać z dużych kotłów węglowych generujących duży poziom mocy grzewczej. Jest to niezwykle ważna informacja, bowiem dzięki temu możemy nie tylko poczynić oszczędności na ogrzewaniu, ale także zapewnić sobie nieco większy poziom estetyki wewnątrz domu, bowiem nie ma nic piękniejszego niż rozpalony w piecu kominkowym ogień, w zimny jesienny, deszczowy wieczór.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *