Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

okno dachowe
Wyposażenie wnętrz

Okna dachowe. Wady i zalety stosowania.

W wielu nowo budowanych domach, inwestorzy decydują się na wybór rozwiązań z poddaszem użytkowym, które gwarantuje im dodatkowe metry kwadratowe powierzchni mieszkalnej do ewentualnej adaptacji, a przy tym ograniczają koszt budowy w stosunku do domu dwukondygnacyjnego. Zachodzi tutaj jednak konieczność zainwestowania w nieco kosztowniejsze w produkcji okna dachowe, które poza tym trzeba starannie dobrać, aby spełniały wymagania w zakresie energooszczędności, a przy tym jeszcze były wystarczająco estetyczne i funkcjonalne. Zobaczmy zatem na jakie kwestie powinniśmy zwrócić uwagę podczas doboru okien dachowych, aby komfort cieplny i funkcjonalność okien stałą na najwyższym poziomie. 

Parametry techniczne okien dachowych.

Warto sobie tutaj zapamiętać, iż w przypadku okien dachowych nie musimy się za bardzo przejmować parametrem izolacji akustycznej, a bardziej skupić się na izolacji termicznej. Tutaj okna o współczynniku przenikania ciepła na poziomie mniejszym niż 1W/m2 to podstawa, bowiem większe poziomy będą powodować ogromne straty ciepła. Oczywiście do tego trzeba będzie także zapewnić sobie ocieplenie dachu na wysokim poziomie, aby nasze poddasze użytkowe było wystarczająco dogrzane. Wybierając na przykład okna dachowe w Bielsku Białej od Drew Dom, powinniśmy także spojrzeć na kwestie funkcjonalności, bowiem nie każde okna będą gwarantować nam dobre warunki w tej kwestii. Najlepszym rozwiązaniem są okna w których zawiasy montowane są w połowie lub jednej trzeciej długości, z dodatkowymi, odpowiednio dopasowanymi wspornikami, które pozwolą nam na wysoki poziom bezpieczeństwa eksploatacji. Brak zabezpieczeń będzie tutaj podnosić znacznie ryzyko, iż otwieranie okna mogłoby skończyć się jego upadkiem, szczególnie jeśli będzie to robić osoba słabsza, lub na przykład małe dziecko.

Estetyka okien dachowych.

Warto także pamiętać o kwestii estetyki okien dachowych, bowiem będą one o wiele bardziej widoczne niż okna ścienne. Rzecz jasna od strony wewnętrznej. Obecnie możemy wybierać pomiędzy oknami dachowymi z drewna oraz z PCV, a wybór w zasadzie to kwestie czysto estetyczne, zależne w stu procentach od inwestora. Generalnie można powiedzieć, iż zarówno dachowe okna drewniane, jak i okna z PCV, charakteryzują się zbliżonymi parametrami technicznymi, a dzięki temu niezależnie od naszej decyzji warunki termiczne we wnętrzu powinny być wystarczająco dobre. Pod warunkiem rzecz jasna, iż dobierzemy dokładnie te okna, które będą mieć wystarczająco niski parametr przenikalności ciepła przez powierzchnię okna. Takie okna dachowe będą oczywiście nieco bardziej kosztowne od okien o większej przenikalności ciepła, niemniej jednak dla komfortu wewnętrznego mieszkańców, warto dołożyć nieco funduszy na wybór okna dachowego.

Jednym słowem na dzień dzisiejszy nie powinniśmy mieć trudności z doborem okna dachowe o odpowiednim poziomie estetyki, funkcjonalności i wystarczająco dobrych parametrach w zakresie przenikania ciepła, a to oczywiście bardzo dobra informacja dla wszystkich decydujących się na budowę domu parterowego z poddaszem użytkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *