Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła.

Wśród wielu ekologicznych rozwiązań grzewczych, jednym z najlepszych na chwilę obecną jest ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła. Jest to rozwiązanie ze wszech miar korzystne. Zapewniające nam wysoki poziom komfortu termicznego, oraz brak konieczności obsługi kotła. Warto tutaj jednakże zdać sobie sprawę z wszystkich korzyści, jak i wad tego typu rozwiązania. Musimy bowiem być w pełni świadomi wszystkiego, zanim zdecydujemy się na tego typu inwestycję. Okazuje się bowiem, iż ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła nie zawsze będzie możliwe do zrealizowania. Czasami po prostu pompa ciepła nie będzie w stanie zagwarantować wystarczającej ilości energii cieplnej, do utrzymania odpowiedniego poziomu komfortu termicznego w budynku.

Kiedy ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła jest korzystne?

W pierwszej kolejności trzeba tutaj zdać sobie sprawę z faktu tego, iż pompy ciepła nie są w stanie wygenerować zbyt wysokiego poziomu temperatury. Czynnik grzewczy będzie tutaj osiągać temperatury z przedziału 35-40 stopni Celsjusza, co nie zawsze będzie wystarczające. Dlatego też, przede wszystkim, musimy tutaj wiedzieć, jak przedstawia się zapotrzebowanie energetyczne naszego domu. W starszych budynkach, będziemy mieć dość poważny problem z osiągnięciem odpowiedniego poziomu komfortu termicznego przy zastosowaniu pompy ciepła. Aby więc ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła miało jakikolwiek sens, musi to być budynek po termomodernizacji. Dzięki temu zapotrzebowanie energetyczne budynku diametralnie się zmniejszy, a to powinno wystarczyć aby pompa ciepła zagwarantowała dostarczenie wystarczającej ilości energii cieplnej.

Jednym słowem, ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła ma sens tylko i wyłącznie w przypadku budynków nowych, lub tych w których przeprowadzono termomodernizację. W budynkach starych, w których mamy do czynienia z wysokim zapotrzebowaniem na energię cieplną, niestety trzeba będzie szukać innych rozwiązań.

Dobór i instalacja pompy ciepła.

Jeśli jednak nasz budynek będzie spełniać wszystkie wymagania do montażu pompy ciepła, to warto przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom. Przede wszystkim, aby ogrzewanie domu przy pomocy ciepła było efektywne, powinna ona być prawidłowo zamontowana. Najlepiej jeśli więc montaż będzie zrealizowany przez doświadczonych w tym zakresie fachowców. Takich, którzy pompy ciepła i instalacje sanitarne montują na co dzień, a co za tym idzie, posiadają w tej kwestii odpowiednie doświadczenie. Tutaj nie ma miejsce na najdrobniejsze nawet niedociągnięcia. Mogą się one bowiem bardzo szybko przerodzić w poważniejsze komplikacje w sezonie zimowym.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła jest jak najbardziej możliwe. Aczkolwiek musimy zdać sobie sprawę z tego, iż nie zawsze będzie to rozwiązaniem optymalnym. Pompy ciepła nie generują zbyt wysokiego poziomu temperatury dla czynnika grzewczego. Trzeba więc w pierwszej kolejności doprowadzić do obniżenia zapotrzebowania energetycznego naszego domu. Dopiero potem możemy pomyśleć o montażu pompy ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *