Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Ogrzewanie domu brykietem drzewnym.

Obecnie, ogrzewanie domu brykietem drzewnym, staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Okazuje się bowiem, iż jest to materiał opałowy charakteryzujący się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, kalorycznością, a przede wszystkim niskim poziomem emisji dwutlenku węgla. Szacunkowo, emituje on około 8 razy mniej CO2 niż przy spalaniu węgla kamiennego, a wiec jest to wynik lepszy niż w przypadku gazu ziemnego. Może więc stać się też tak, iż ogrzewanie domu brykietem drzewnym, stanie się niebawem jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Tym bardziej, iż możemy w tym przypadku mówić o odnawialnym źródle energii.

Czy ogrzewanie domy brykietem drzewnym jest kosztowne?

Z całą pewnością nie jest to tak tanie, jak byśmy chcieli, aczkolwiek z perspektywy wielu innych materiałów opałowych, brykiet drzewny do najkosztowniejszych nie należy. Za tonę dobrej klasy brykietu drzewnego, trzeba będzie obecnie zapłacić w granicach 1200-1500 PLN. Może i nie jest to najbardziej przystępna cena, niemniej jednak biorąc pod uwagę koszty ogrzewania gazem, węglem, czy też pelletem drzewnym, to nie jest źle. Wychodzi więc na to, iż ogrzewanie domu brykietem drzewnym nie jest aż tak kosztowne w porównaniu z innymi rozwiązaniami w tym zakresie.

Skąd się bierze brykiet drzewny?

Warto sobie także powiedzieć nieco więcej na temat tego, jak powstaje brykiet drzewny, bowiem jest to bardzo ciekawa sprawa. Otóż, wbrew wszelkim pozorom, brykiet drzewny nie powstaje w drewna per se. W tym przypadku, do produkcji wykorzystywane są odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej. Każdego dnia w tartakach i stolarniach, przy produkcji desek i mebli powstaje mnóstwo produktu ubocznego, jakim są wióry, trociny i zrębki. Jest to idealny wręcz materiał do przetworzenia na brykiet drzewny. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w dobrej klasy brykieciarki, dostarczane przez firmę Briklis Polska i można przystąpić do produkcji brykietu. Proces produkcji jest stosunkowo prosty i w skrócie polega na tym, aby dostarczone do brykieciarki trociny, ukształtować w brykiet przy zastosowaniu wysokiej temperatury oraz dużego ciśnienia. Podczas prasowania trocin, wyciskana jest z nich żywica, która jednocześnie staje się naturalnym i ekologicznym lepiszczem do brykietu.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie domu brykietem drzewnym, to rozwiązanie o stale rosnącej popularności, głównie ze względu na stosunkowo niewygórowane koszty ogrzewania. Trzeba także zauważyć, iż brykiet sprawdza się zarówno jako opał do pieców kominkowych jak i kotłów centralnego ogrzewania. Ostatecznie, jako odnawialne źródło energii, jest to opał w pełni ekologiczny, generujący podczas spalania niezbyt duże ilości dwutlenku węgla, który i tak zostaje pochłonięty przez nowo rosnące drzewa. Możemy więc przypuszczać, iż ogrzewaniu domu brykietem drzewnym, w najbliższym czasie, stanie się jeszcze bardziej popularnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *