Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

obniżenie rachunków za prąd
Instalacje elektryczne

Obniżenie rachunków za prąd w firmach.

Może nie każdy przedsiębiorca zdaje sobie z tego sprawę, ale obniżenie rachunków za prąd w jego firmie, jest jak najbardziej możliwe. Aby jednak zrozumieć, w jaki sposób do tego podejść, trzeba będzie wyjaśnić sobie kilka, istotnych w tym zakresie kwestii, związanych z tym, w jaki sposób działa elektryczność doprowadzana do zakładu. Aby obniżenie rachunków za prąd stało się faktem, trzeba będzie zrozumieć kilka pojęć i podjąć pewne kroki, mające na celu zminimalizowanie strat energetycznych w przedsiębiorstwie.

Czego będzie wymagać obniżęnie rachunków za prąd?

Przede wszystkim, będzie wymagać stosunkowo wysokich rachunków. Jeśli te bowiem będą niskie, to ciężko będzie je jeszcze bardziej obniżyć. Przede wszystkim musimy jednak rozróżnić rodzaje energii elektrycznej, która przesyłana jest przewodami z elektrowni do naszych domów i co ważniejsze, do przedsiębiorstw produkcyjnych.

  • Energia czynna – czyli energia, która jest zamieniana na pracę użytkową przez eksploatowane w przedsiębiorstwie urządzenia elektryczne.
  • Energia bierna – która nie jest zamieniana na pracę użytkową, natomiast jest niezbędna do prawidłowej pracy wielu urządzeń (odbiorników energii).

Zakłady energetyczne rozliczają się z klientami na podstawie zużycia energii czynnej, przy czym w umowie zazwyczaj jest także zawarty punkt dotyczący energii biernej. Jeśli jej pobór będzie nadmiarowy, obniżeniu ulegną parametry sieci przesyłowej, zaś zakład energetyczny będzie naliczać odbiorcy kary umowne. W tym przypadku więc, obniżenie rachunków za prąd, będzie dotyczyć przede wszystkim mocy biernej. Aby ograniczyć koszty z tym związane, niezbędna będzie kompensacja mocy biernej.

Czym jest kompensacja mocy biernej?

obniżenie rachunków za prąd w firmach - kompensacja mocy biernej - schematW największym skrócie wygląda to tak, iż obwód pracy posiada trzy rodzaje mocy: czynną (P), bierną (Q), oraz pozorną (S). Tylko energia czynna jest zamieniana na pracę użytkową. Moc bierna występuje zaś pomiędzy odbiornikiem energii (urządzeniami elektrycznymi) a jej źródłem (zakład energetyczny). Istotną cechą energii biernej jest to, iż nie jest ona zużywana, ale przepływa stale pomiędzy źródłem a odbiornikiem. Energia bierna dzieli się z kolei na indukcyjną (niezbędna do pracy urządzeń takich jak silniki, dławiki i transformatory) oraz pojemnościową (oddawaną do sieci przez urządzenia takie jak oświetlenie LED, UPS, kondensatory). Jest ona więc niezbędna do prawidłowej pracy wielu odbiorników energii elektrycznej. Nadmierne zużycie mocy biernej będzie negatywnie wpływać na pracę całej sicie elektroenergetycznej, skutkiem czego zakład energetyczny może naliczać z tego tytułu dodatkowe opłaty.

Aby możliwe stało się obniżenie rachunków za prąd, niezbędna będzie prawidłowo wdrożona kompensacja mocy biernej. W tym celu do obwodu energetycznego użytkownika montuje się odpowiednie baterie kondensatorów, które dbają o to, aby sieć elektroenergetyczna nie była zanadto obciążona nadmiernym zużywaniem mocy biernej.

Podsumowanie.

Widzimy więc, iż obniżenie rachunków za prąd w firmach i zakładach produkcyjnych, jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy w zakładzie wdrożyć odpowiednio dopasowaną do potrzeb kompensację mocy biernej, a rachunki natychmiast zostaną obniżone w wyraźny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *