Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Nowoczesne technologie stosowane w produkcji lornetek

Chyba każdy z nas wie dobrze czym jest i do czego służy lornetka. Niektórzy z całą pewnością także posiadają lornetkę w domu, która na co dzień służy im do podziwiania odległych krajobrazów, przybliżania sobie życia dzikiej przyrody, czy też podglądania sąsiadów (do czego nie zachęcamy). Oczywiście każda lornetka różni się od siebie przede wszystkim pod względem parametrów czyli jasności i poziomu przybliżenia obrazu. Do tego jeszcze dochodzą różnice w zastosowanych technologiach, które znacznie wpływać będą na komfort eksploatacji, jak również na możliwości danego urządzenia. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestiom różnic pomiędzy poszczególnymi lornetkami, aby określić, które z udogodnień i rozwiązań technologicznych będą sprawdzać się w zastosowaniach typowo amatorskich.

Typowa lornetka domowa.

Większość lornetek jakie można znaleźć w naszych domach to urządzenia bardzo proste konstrukcyjnie, nie posiadające żadnych nowoczesnych technologii. Pozwalają nam po prostu na zbliżenie odległych obiektów, i na tym ich zadanie się kończy. Niektóre z kolei wyposażone są już w mechaniczną regulację rozstawu okularów, co pozwala łatwo dostosować urządzenie do budowy twarzy użytkownika. Bardziej zaawansowane posiadają regulację poziomu zbliżenia i regulację ostrości obrazu. W zasadzie można powiedzieć, iż typowa lornetka domowa zachowuje podobnie do obiektywu aparatu fotograficznego, który także pełni podobną funkcję.

Nowoczesne technologie i ich zastosowania.

Warto tutaj jednak pamiętać, iż współcześnie lornetki nie służą tylko do zastosowań amatorskich. Wojsko, policja, straż graniczna, a nawet leśnictwo czy też straż pożarna, także potrzebuje tego rodzaju sprzętu, przy czym tutaj będziemy już mieli do czynienia z nieco bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. Przykładowymi rozwiązaniami technologicznymi, będą:

  • Stabilizacja obrazu – na wzór stabilizacji obrazu w obiektywach fotograficznych. Zapewnia kompensację poziomu drżenia rąk, aby obraz był ostrzejszy i wyraźniejszy, szczególnie w przypadku większych powiększeń.
  • Cyfrowe określanie odległości do obiektu – pozwala na stosunkowo precyzyjne, cyfrowe określenie odległości do obserwowanego obiektu. W wojsku, policji, straży granicznej, czy też ogólnie służbach mundurowych, tego typu rozwiązania są wręcz niezastąpione.

Warto także pamiętać, iż nowe technologie stale wywierają wpływ na jasność obiektywów lornetek, co sprawia, iż sprawdzają się także podczas eksploatacji przy braku dobrego oświetlenia. Można nawet znaleźć lornetki z funkcja noktowizyjną, która pozwoli na bezproblemową eksploatację także przy całkowitym braku światła dziennego. Jednym słowem obecnie technologie stosowane w produkcji lornetek są nad wyraz zaawansowane i pozwalają użytkownikowi na jeszcze większe możliwości, niż tylko standardowe przybliżenie sobie obrazu odległego od siebie obiektu, celem lepszego zbadania jego właściwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *