Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Nowe technologia ogrzewania domów i mieszkań.

Ogrzewanie naszych domów i mieszkań w sezonie zimowym jest jedną z ważniejszych kwestii, którym powinniśmy poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, iż dom czy też mieszkanie, bez odpowiedniego systemu grzewczego, praktycznie jest bezużyteczny przez cały sezon zimowy, kiedy temperatury spadają wyraźnie poniżej zera.
W zdecydowanej większości budynków, zastosowane rozwiązania w zakresie ogrzewania to oczywiście klasyczne grzejniki ścienne. Maja one rzecz jasna swoje zalety i zapewniają odpowiednie ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, jednakże na chwilę obecną znajdziemy o wiele lepsze rozwiązania, jak chociażby grzejniki kanałowe czy też system ogrzewania podłogowego.

Czy grzejniki kanałowe są wystarczająco wydajne?

To oczywiście pierwsze pytanie, jakie nasuwa się każdemu, kto zetknie się z tą technologią. Nic dziwnego. Zanim zdecydujemy się na wymianę systemu grzewczego w naszym domu, chcemy się upewnić, czy będzie on wystarczająco wydajny, aby zapewnić nam komfort termiczny przez cały rok. W przypadku grzejników podłogowych nie ma się co obawiać. W kwestii mocy grzewczej, możemy zastosować grzejniki nieco słabsze niż stare grzejniki ścienne. Wynika to przede wszystkim z samej konstrukcji grzejników, które o wiele lepiej realizują proces przekazywania ciepła do otoczenia w sposób ciągły, na tym samym poziomie efektywności energetycznej.

Na jakiej zasadzie działają grzejniki kanałowe?

Proces ogrzewania w przypadku grzejników kanałowych jest w zasadzie dość zbliżony do tego, który znamy z grzejników ściennych. Czynnik grzewczy przepływa przez grzejnik gdzie ciepło przekazywane jest do powietrza, przepływającego w jego wnętrzu. Tutaj jednak mamy do czynienia z pewną różnicą, która przekłada się na lepsza wydajność grzejników ściennych. W ich przypadku, przepływ powietrza przez grzejnik jest wymuszony wentylatorem, co zapewnia utrzymanie jego przepływu na tym samym poziomie, niezależnie od temperatury czynnika grzewczego. Tak więc praca grzejników kanałowych jest bardziej stabilna i bardziej niezależna od wpływu innych czynników.

Czy grzejniki kanałowe można zamontować wszędzie?

Co prawda nie ma zbyt wielu przeszkód aby w swoim domu wdrożyć ogrzewanie kanałowe, niemniej jednak w niektórych przypadkach będzie to po prostu niemożliwe. Chodzi o to, iż w zasadzie każdy producent grzejników kanałowych, ma zbliżoną do siebie ofertę. Najmniejszym zaś grzejnikiem jest model o wysokość 10 cm, co niestety determinuje pewne możliwości montażu. W budynkach, w których podłogi nie umożliwią nam wycięcia kanałów montażowych o takiej głębokości, niestety będziemy musieli pozostać przy ogrzewaniu ściennym. W pozostałych przypadkach, jak najbardziej możemy zdecydować się na wdrożenie ogrzewania kanałowe, które powinno tez przyczynić się do wzrostu efektywności grzewczej całego naszego systemu grzewczego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *