Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Ogrzewanie

Montaż grzejników ściennych i ich eksploatacja.

Grzejniki ścienne, na chwilę obecną stanowią najczęściej wykorzystywany sposób ogrzewania w większości starych domów. W niektórych co prawda po przeprowadzonej termomodernizacji zdecydowano się na wdrożenie ogrzewania podłogowego. Jednakże zastosowanie grzejników ściennych, w dalszym ciągu będzie tutaj najbardziej popularne. Jednakże trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż w tym przypadku, najważniejsze jest to, aby prawidłowo dobrać grzejniki do zapotrzebowania energetycznego budynku. Ponadto, każdy grzejnik ścienny powinien być prawidłowo zamontowany, gdyż tylko w taki sposób uda się osiągnąć odpowiednią efektywność ogrzewania budynku.

Dobieramy grzejniki ścienne.

Przede wszystkim zacząć trzeba tutaj od tego, iż dobór grzejników ściennych powinien być przeprowadzony w oparciu o konkretne obliczenia. Należy tutaj obliczyć zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku. Musimy uwzględnić straty ciepła przez okno, jakość izolacji i ocieplenia budynku. Trzeba to bardzo starannie wyliczyć, bowiem na tej podstawie będziemy następnie dobierać wielkość i moc grzejników ściennych. Tutaj także warto od razu pamiętać, iż nie możemy grzejników niedowymiarować, lub przewymiarować. W obydwu tych przypadkach, będzie to niekomfortowe dla nas i szkodliwe dla naszego kotła CO. W przypadku przewymiarowanych grzejników ściennych, kocioł nie będzie pracować z pełną mocą, a w takim wypadku jego sprawność będzie stać na niskim poziomie. Poza tym, zbyt zimna woda na powrocie do kotła także nie jest dla niego dobra, bowiem wywoływać to będzie korozję. W przypadku zaś zbyt małych mocą grzejników, po prostu nawet jakby kocioł cały czas pracował na wysokich obrotach, to i tak nie nagrzejemy mieszkania. Co gorsza, nie dość, że nie nagrzejemy to jeszcze tylko wysuszymy powietrze i będziemy ryzykować poparzenie o gorące grzejniki.

Prawidłowy montaż grzejników ściennych.

Jedną z najważniejszych kwestii jest tutaj także prawidłowo przeprowadzony montaż grzejników ściennych. Chodzi o to, aby dzięki temu mogły one zapewniać maksymalny poziom efektywności grzania. Jednym z lepszych miejsce na ich montaż jest oczywiście przestrzeń pod oknem. Wynika to z faktu tego, iż przez powierzchnię okna tracimy 20-40% energii cieplnej z naszego domu. Dlatego też, ustawiając grzejniki ścienne tuż pod oknem zapewniamy sobie w tym newralgicznym punkcie coś w rodzaju zasłony cieplnej. Ogrzewamy dodatkowo okno, aby ciepło częściowo uciekało a częściowo trafiało do mieszkania. Dodatkowo, warto sobie zamontować rolety wewnętrzne na całą płaszczyznę okna. Pozwoli to wpłynąć na zminimalizowanie strat ciepła w tym punkcie. Dzięki temu znów grzejnik zyska na efektywności. Jednym słowem jest tutaj kilka drobnych kwestii, które znacznie wpływają na podniesienie efektywności ogrzewania naszych domów i mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *