Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Łuszczyca
Zdrowie

Łuszczyca. Przewlekła choroba skóry.

Łuszczyca jest chorobą zapalną o przewlekłym przebiegu, charakteryzująca się specyficznymi zmianami skórnymi. Pojawiają się one w wyniku nieprawidłowego, bądź też nadmiernego rogowacenia naskórka. Najistotniejszym czynnikiem, warunkującym występowanie łuszczycy, są uwarunkowania genetyczne. W krajach Unii Europejskiej, dotyka ona około 2% populacji, przy czym w krajach Afryki czy Azji, odsetek chorych jest zdecydowanie mniejszy. Sprawdźmy więc, czym charakteryzuje się łuszczyca, oraz jak możemy ją skutecznie leczyć.

Czym jest łuszczyca?

Jak już wspomnieliśmy, jest to choroba, wynikająca z nieprawidłowo przebiegającego procesu rogowacenia naskórka. Zdrowa skóra regularnie złuszcza się i zostaje usuwana. Jej objawy są bardzo charakterystyczne. W pierwszej kolejności, pojawia się tzw. wykwit pierwotny, czyli niewielka grudka na naskórku o czerwonobrunatnym zabarwieniu. Na tle zdrowej skóry jest ona bardzo wyraźna, toteż nie sposób jej nie zauważyć. Charakteryzuje się drobnopłatową, łatwo złuszczająca się powierzchnią.

We wczesnych stadiach choroby, wykwity czy też grudki, mają niewielki rozmiar, około 1-2 cm. Z czasem jednak dochodzi do ich powiększania się. Łuszczyca zaczyna obejmować coraz większe fragmenty skóry, przekształcając się w duże wykwity o średnicy dochodzącej do kilku centymetrów. Pojawiają się srebrzyste łuski pokrywające wykwity, które z czasem tworzą zgrubiałe zmiany o nierównej i chropowatej powierzchni.

Łuszczyca jako choroba dziedziczna.

Jednym z podstawowych czynników wpływających na pojawianie się choroby jest dziedziczenie. W wyniku przeprowadzonych badań, okazało się, iż najwyższy procent zachorowań zaobserwowano u 70% bliźnią jednojajowych. Podobne wyniki pojawiły się w przypadku badań dzieci oraz rodziców. Tak więc, możemy śmiało stwierdzić, iż jest to choroba dziedziczona genetycznie.

Trzeba jednakże pamiętać, iż łuszczyca nie jest zaraźliwa. Nie możemy się zarazić od osoby chorej, toteż nie powinniśmy się niczego bać, kiedy osoba z łuszczycą pojawi się w naszym otoczeniu.

Leczenie łuszczycy.

Musimy pamiętać, iż łuszczyca jest chorobą przewlekłą, toteż jej leczenie nie jest proste i wymaga sporych poświęceń. W przypadku początkowych faz, będziemy stosować leczenie miejscowe. W tym celu wykorzystywane są odpowiednio dobrane preparaty. W przypadku większych zmian, zachodzi konieczność leczenia ogólnoustrojowego.
Możemy także wykorzystać odpowiednie zioła na łuszczycę, które zminimalizują problemy związane ze świądem i pomogą w odbudowie uszkodzonego naskórka.

Podsumowanie.

W każdym razie, łuszczyca jest poważną chorobą, której objawów nie powinniśmy pod żadnym pozorem bagatelizować. Jeśli więc zauważymy wykwity pierwotne, koniecznie udajmy się do lekarza, celem określenia rodzaju występującej łuszczycy i dobraniem właściwej metody leczenia. W przeciwnym razie, choroba będzie rozwijać się szybko, znacznie obniżając nasz komfort życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *