Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Motoryzacja

Łożyska kulkowe oraz ich zastosowanie.

Łożyska kulkowe to jedne ze zdecydowanie najbardziej popularnych, najpowszechniej wykorzystywanych łożysk. Znajdują one swoje zastosowanie zarówno w branży motoryzacyjnej jak i w przemyśle maszynowym, wobec czego też, stanowią grupę najłatwiej dostępnych łożysk. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu można bez trudu dopasować je do różnorodnych zastosowań, a co najważniejsze, bardzo szybko i sprawnie można dopasować łożyska zastępcze. Zobaczmy zatem czym charakteryzują się łożyska kulkowe i na czym polega ich fenomen, iż stały się aż tak bardzo popularne i wszechstronne w zastosowaniu.

Podstawowe informacje o łożyskach kulkowych.

Przede wszystkim, musimy sobie zdać sprawę z tego, iż łożyska kulkowe jako najpowszechniej wykorzystywane w wielu przypadkach, stanowią najliczniejszą grupę łożysk. Dzielą się na wiele typów i rodzajów, o bardzo różnorodnym zastosowaniu, wobec czego też, przed ich zastosowaniem w jakimkolwiek przypadku, warto poznać dość precyzyjnie ich parametry techniczne.

Budowa łożyska kulkowego.

W zakresie budowy, łożyska kulkowe charakteryzują się dość prostą konstrukcją. Składają się z dwóch bieżni, wewnętrznej i zewnętrznej, pomiędzy którymi jako element toczny pracują kulki. Są to łożyska nierozłączne, dostosowane do pracy przy stosunkowo dużych prędkościach obrotowych. Bardzo często stosowane są tutaj wewnętrzne koszyczki stabilizujące kulki pomiędzy bieżniami, które znacznie usprawniają wytrzymałość łożyska i ułatwiają w wielu przypadkach kwestie związane z ich smarowaniem. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż łożyska kulkowe pozbawione koszyczków, charakteryzują się większą sztywnością oraz nośnością, a jednocześnie mniejsza prędkością obrotową.

Z reguły dostępne są łożyska bez uszczelek, aczkolwiek można dostać także łożyska z odpowiednio przygotowanymi uszczelkami gumowymi lub blaszkami ochronnymi. Przystosowane są z reguły do pracy w zakresie temperatury pomiędzy -30 a +110 stopni Celsjusza.

Podstawowe zastosowanie.

Łożyska kulkowe znajdują swoje zastosowanie w wielu różnych kwestiach. Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie należy ułożyskować obracający się wewnątrz jakiegokolwiek korpusu. Bardzo często wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie będziemy mieli sporą ich ilość w samym silniku pojazdu, czy też w kołach. Znajdują się także we wszelkiego rodzaju maszynach i urządzeniach przemysłowych, gdzie stanowią podstawowy element ułożyskowania wałów obrotowych. Generalnie rzecz ujmując należy tutaj powiedzieć, iż łożyska kulkowe stanowią jedne z najczęściej stosowanych łożysk, wobec czego najłatwiej jest je dostać. W zasadzie można powiedzieć, iż w każdym sklepie motoryzacyjnym bez większych trudności, znajdziemy odpowiednie łożyska do naszych potrzeb, wobec czego, nie powinniśmy mieć tez żadnych trudności z ich doborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *