Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Pasje

Lornetka pod choinką

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia i to coraz większymi krokami, a co za tym idzie, warto ostatni raz zastanowić się nad tym jakiego rodzaju prezenty kupimy naszym najbliższym na Gwiazdkę. Każdemu z całą pewnością przydałoby się zupełnie co innego, niemniej jednak warto tutaj zwrócić uwagę, iż pewna grupa prezentów będzie sprawiać taki sam poziom radości wielu różnym ludziom. Jednym z tego typu przypadków prezentu może się okazać lornetka, która jak wiemy wykorzystywana może być na wiele różnorodnych sposobów, w wielu różnorodnych wręcz okolicznościach. Wystarczy wspomnieć chociażby o zastosowaniach takich jak podglądanie przyrody czy też lepsza obserwacja niecodziennych zjawisk atmosferycznych. Zobaczmy wobec tego, jak wybrać odpowiednią lornetkę, która będzie spełniać oczekiwania większości z nas a jednocześnie będzie wystarczająco dobra jakościowo.

Oznaczenia lornetek

Warto tutaj w pierwszej kolejności dowiedzieć się nieco na temat tego, w jaki sposób oznaczane są lornetki. Do opisania każdej lornetki wykorzystane są dwie liczby np. 12×40, co oznacza iż lornetka będzie w stanie zapewnić nam powiększenie obrazu na poziomie dwunastokrotnym, zaś średnica szkieł powiększających, wynosi 40mm. Pierwsza informacja jest istotna, bowiem dzięki temu możemy się przekonać, jak dobrze będziemy mogli powiększać obraz. W tym przypadku będziemy mogli przeliczyć, iż obserwując obiekt oddalony od nas o 120m, przez lornetkę oznaczoną jako 12×40, będzie wyglądać jakby był oddalony o zaledwie 10m. Druga liczba informuje nas o tym, jakiej średnicy zastosowano szkła powiększające. W zasadzie w przypadku amatorskiego zastosowania nie będzie miało większego znaczenia, jednakże warto wiedzieć. Im większa średnica szkieł powiększających, tym więcej światła wpada do wnętrza lornetki a tym samym obraz jest wyraźniejszy i jaśniejszy, nawet w przypadku dużego zachmurzenia. Lornetki o średnicy szkieł powyżej 50mm, bardzo dobrze się sprawdzają nawet w przypadku wieczorowej pory.

Dobry producent i dostawca lornetki.

W rzeczy samej nie bez znaczenia będzie także sam producent lornetki, bowiem nie każdy z nich jest w stanie zapewnić nam taki sam poziom jakości produkowanych przez siebie lornetek. W zdecydowanej większości przypadków tylko lornetki od najbardziej uznanych producentów będą sprawdzać się przez długi czas, eksploatowane w różnorodnych warunkach. Jednym z lepszych zaś producentów jest bez wątpienia firma Alpen, która w sumie produkcją lornetek zajmuje się już od wielu lat. Trzeba tutaj przyznać, iż lornetki Alpen charakteryzują się bardzo dobrym poziomem parametrów technicznych oraz solidnym jakościowo wykonaniem. W tym szczególnym przypadku będziemy mogli powiedzieć, iż kupując lornetki Alpen gwarantujemy sobie bezpieczeństwo eksploatacji przez stosunkowo długi czas, a to nie zawsze jest takie oczywiste w przypadku pozostałych producentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *