Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

kulowanie kontrolowane - kuleczkowanie
Przemysł i Produkcja

Kulowanie Kontrolowane – co to takiego?

Czy zastanawiałeś się kiedyś co sprawia, że z pozoru niskiej grubości metal jest w stanie przetrwać olbrzymie przeciążenia? Co zapewnia odpowiednią wytrzymałość podwoziu i skrzydłom samolotowym? Dzięki czemu materiał wykonania nie odkształca się przy lądowaniu, ani nie wygina podczas „cięcia” powietrza w czasie lotu? Za sprawą czego skrzydła wiatraków prądotwórczych potrafią wytrzymać olbrzymiej siły podmuchy wiatru, pomimo, że wyglądają na lekkie i sprawiają wrażenie mało wytrzymały? Odpowiedzialne za to jest kulowanie kontrolowane, które jest jednym z etapów produkcji wyżej wymienionych rzeczy.

Czym jest kulowanie kontrolowane i na czym polega?

Kulowanie kontrolowane to nic innego, jak proces produkcji zachodzący na zimno. Do jego przeprowadzenia wykorzystywane są niewielkich rozmiarów kulki, potocznie zwane „śrutem”. Uderzający o materiał śród tworzy drobne wgniecenia i głębiny, powodując jego rozciągnięcie. Po takim bombardowaniu materiał znajdujący się pod powierzchnią poddaną kuleczkowaniu chcąc wrócić do swojego pierwotnego kształtu, tworzy na sobie półkule o wysokim naprężeniu ściskającym. Zmienia to właściwości mechaniczne powierzchni, pozwala to na opóźnienie lub zapobieganie pęknięciom powstającym w wyniku naprężeń, tarcia, zużycia materiału i korozji naprężeniowej.

Gdzie wykorzystywane jest kuleczkowanie i kto się tym zajmuje?

Kulowanie kontrolowane wykorzystywane jest w każdej dziedzinie przemysłu, w które kluczową rolę pełni wytrzymałość. Dobrym przykładem jest lotnictwo. Podczas lądowania samolotu, zetknięcie kół z ziemią wywołuje olbrzymie przeciążenie na podwoziu. To właśnie dzięki kuleczkowaniu podwozie samolotu zachowuje swój kształt. Dodatkowo dzięki temu zabiegowi podwozie wymaga mniej częstotliwego serwisowania i nie jest tak zmęczone na serwis materiału. Kulowanie może też zapewnić większą wytrzymałość, materiałowi, który uchodzi za mniej trwały przed poddaniem go temu procesowi. Pozwala to znacznie zredukować koszty.

Proces produkcyjny polegający na kulowaniu to domena firmy Curtiss-Wright Surface Technologies Sp. z o.o. Dzięki doświadczeniu zdobywanemu od 1946 roku, przedsiębiorstwo jest w stanie sprostać wymaganiom każdej gałęzi przemysłu. Poprzez usługę kulowania jest w stanie zapewnić odporność przed przedwczesnym niszczeniem się materiału. To maksymalne wykorzystanie potencjału użytych surowców i wykonanych z nich podzespołów. Więcej dowiesz się pod adresem https://www.cwst.pl/kulowanie-kontrolowane.html. Kulowanie to przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *