Nowości z kraju i ze świata

Serwis informacyjny – informacje z kraju i ze świata

Przemysł i Produkcja

Kleje utwardzane promieniowaniem UV.

W wielu branżach przemysłowych, bardzo często zachodzi konieczność łączenia ze sobą różnorodnych elementów. W tym celu najczęściej wykorzystywane będą kleje utwardzane promieniowaniem UV, jako jedna z nowocześniejszych technologii łączenia elementów z różnych materiałów. Charakteryzuje się ona licznymi korzyściami. Przede wszystkim zaś, gwarantuje wykonanie dobrej jakościowo, trwałej i odpornej spoiny, co jest niesamowicie korzystne w wielu przypadkach. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę o stosowanie tej właśnie technologii. Może się ona bowiem okazać bardzo korzystna także w wielu innych przypadkach. Aczkolwiek do każdego zastosowania należy dobierać ją indywidualnie. Nie zawsze bowiem klejenie będzie rozwiązaniem optymalnym.

Gdzie stosowane są kleje utwardzane promieniowaniem UV?

Tego typu technologia trwałego łączenia ze sobą elementów z różnych materiałów jest bardzo spopularyzowana w wielu branżach. Przede wszystkim tam, gdzie chcemy osiągnąć trwałe i czyste połączenie. Kleje utwardzane promieniowaniem UV, najczęściej są bowiem bezbarwne. Możemy więc łączyć ze sobą nawet elementy szklane, a sama spoina nie będzie wpływać na przepuszczalność światła przez te elementy. Sama spoina jest nie tylko bezbarwna, ale przede wszystkim trwała i odporna na uszkodzenia. Wykazuje także odporność na działanie czynników fizycznych, mechanicznych oraz w pewnym zakresie chemicznych. Dzięki temu też, wzrasta znacznie trwałość połączenia. Można więc powiedzieć, iż kleje utwardzane promieniowaniem UV, stanowią bardzo korzystne rozwiązanie wielu branżach. Inwestując w odpowiedniej klasy przemysłowe urządzenia i lampy UV, można sprawnie i szybko wdrożyć tego typu technologię klejenia praktycznie w każdych warunkach przemysłowych.

Jeśli chodzi zaś o samo zastosowanie, to jest to technologia bardzo często stosowana do produkcji sprzętu optycznego i medyczne. Poza tym, wykorzystuje się ją do łączenia elementów układów elektrycznych i elektronicznych. Ostatecznie jest także bardzo często wykorzystywana w branży motoryzacyjnej. Jest to więc dość szerokie spektrum zastosowania tego typu technologii.

Koszty inwestycyjne i eksploatacji.

Same korzyści jakie płyną z zastosowania tego rozwiązania, sprawiają iż staje się ono coraz bardziej popularne. Warto jednakże pamiętać o tym, iż w pierwszej kolejności trzeba będzie ponieść odpowiednie koszty inwestycyjne. Poza tym, trzeba będzie także regularnie ponosić koszty eksploatacyjne. Chodzi tutaj przede wszystkim o regularny serwis lamp UV, niezbędny do utrzymania ich w prawidłowym stanie technicznym. Dzięki temu kleje utwardzane promieniowaniem UV, będą utwardzane sprawnie, szybko i co najważniejsze równomiernie. Musimy zdać sobie bowiem sprawę z tego, iż najczęstszą przyczyną nieprawidłowego utwardzania tego typu spoin, są właśnie nieprawidłowości w pracy lamp UV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *